bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

W Nowy Rok z nowym budżetem

W 2022 r. na inwestycje przeznaczymy 41,5 mln zł.

W środę po raz ostatni w tym roku spotkała się Rada Miasta. Jednym z punktów obrad była kwestia uchwały budżetowej na 2022 r. Za jej przyjęciem głosowało 14 radnych, trzech było przeciw, a trzech się wstrzymało (jedna osoba nie głosowała).

- Wcześniej sygnalizowałem, że to jeden z najtrudniejszych budżetów w ostatnich latach. To trochę jak z rosnącymi domowymi wydatkami w rodzinie, w której jedna z osób pracujących od stycznia będzie mieć mniejsze dochody. I tak właśnie jest z budżetem naszego miasta. Z jednej strony tworzyliśmy go z perspektywą zmniejszających się w 2022 r. dochodów samorządów. Z drugiej strony, już odczuwaliśmy i będziemy odczuwać serię podwyżek m.in. prądu i gazu, które wpłyną na nasze wydatki bieżące. Oczywiście moglibyśmy wyjść z założenia, że trzeba przeczekać 2022 r. i wyciąć inwestycje do minimum. Ale to byłby rok stracony, a na to nie możemy sobie pozwolić – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

W 2022 r. dochody budżetu wyniosą 218,6 mln zł. W porównaniu z 2021 r. zmniejszą się z poziomu 263 mln zł. Spadną również wydatki. W tym roku wyniosły 272,4 mln zł. W przyszłym zmniejszą się do 247,6 mln zł.

- Wynika to ze zmian w wypłatach świadczenia 500+ (które było realizowane przez samorządy, a będzie przez ZUS) oraz niekorzystnych dla gmin zmian podatkowych (zmiany w PIT zmniejszą dochody samorządów). Mimo tego zwiększamy wartość inwestycji do 41,5 mln zł sięgając po zewnętrzne środki zarówno rządowe, jak i europejskie. Oczywiście będziemy mieć deficyt. Moglibyśmy go nie mieć, gdybyśmy ścięli inwestycje. Ale – powtórzę - czy o to chodzi w mieście, które się rozwija i któremu przybywa mieszkańców i potrzeb z każdym miesiącem? – retorycznie pyta Jacek Orych.

Na inwestycje miasto przeznaczy 41,5 mln zł.

Oto lista najważniejszych przedsięwzięć:

 • przebudowa Wczasowej i Weneckiej, czyli dojazdu do Zespołu Szkół nr 2 w Strudze (trwa wybór wykonawcy);
 • kontynuacja rewitalizacji zabytkowych kamienic;
 • przebudowa pierwszego fragmentu Alei Piłsudskiego (od granicy z gminą Radzymin do Legionowej);
 • kontynuacja programu budowy nakładek asfaltowych plus dokończenie tych, na które już wybraliśmy wykonawców;
 • realizacja ulicy Kościelnej, która odciąży skrzyżowanie Szkolnej z Ząbkowską (prace zostały już rozpoczęte);
 • modernizacja ulic: Ks. J. Popiełuszki, Kard. S. Wyszyńskiego, Papieża Jana Pawła II i Dobrej;
 • przebudowa ulicy Prostej wraz z budową chodnika;
 • przebudowa ulicy Koszalińskiej, Słupeckiej, Sadowej, Kołobrzeskiej (umowa z wykonawcą została już podpisana);
 • budowa chodnika na odcinkach Bandurskiego i Wspólnej;
 • wymiana części wiat przystankowych wzdłuż Legionowej i Piłsudskiego (z Mareckiego Budżetu Obywatelskiego);
 • kontynuacja lub rozpoczęcie projektowania: Jagiełły, Sportowej, Wilczej, Żeromskiego, Malinowej, Paderewskiego, Rodziewiczówny, Krakowskiej, Jaworówka, fragmentu Jasińskiego, połączenia Małachowskiego z Piłsudskiego;
 • wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego do dalszych prac projektowych dla Okólnej (odcinek od Bielówka do Grunwaldzkiej) oraz Grunwaldzkiej (odcinek od Okólnej do Karłowicza);
 • kontynuacja programu doświetlania przejść dla pieszych;
 • projektowanie i budowa oświetlenia w Gorzowskiej, Podkomorzego, Sikorskiego, Zbożowej oraz w sięgaczu Dzikiej;
 • dotacje na wymianę pieców na bardziej przyjazne środowisku;
 • renowacja lokomotywy, naszej pamiątki po wąskotorówce.

Największą pozycję wydatkową w naszym budżecie stanowi jednak edukacja.

- Na zadania związane z oświatą i wychowaniem wydamy 108,2 mln zł. Planowana subwencja z budżetu państwa nie pokryje nam nawet połowy tej kwoty. Co oznacza, że różnicę, którą moglibyśmy przeznaczyć na kolejne inwestycje (gdyby wsparcie państwa było właściwie doszacowane), musimy pokryć z naszych podatków – zaznacza Jacek Orych.

I dodaje:

- Mimo tych wszystkich przeciwności udało się przyjąć ambitny budżet, za co serdecznie dziękuję radnym oraz pani Beacie Orczyk, która od niemal 7 lat trzyma rękę na pulsie mareckich finansów pełniąc funkcję skarbnika i dbając o ich bezpieczeństwo – podsumowuje burmistrz.

TM
31 grudnia 2021, godz. 12:28
#Miasto #Inwestycje #PIT dla Marek = inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry