bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

UWAGA! Wścieklizna

Najnowsze informacje o zagrożeniu wirusem wścieklizny w województwie mazowieckim

Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego.

Obowiązek szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie jest naszą wspólną odpowiedzialnością. To kluczowe, aby zapobiec potencjalnemu zachorowaniu u człowieka. W obecnej sytuacji niezaszczepione zwierzęta stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Dlatego apeluję do właścicieli psów oraz kotów, aby nie zwlekali i niezwłocznie je  zaszczepili. Unikajmy też kontaktu z dzikimi zwierzętami, nawet jeśli napotkamy ranne zwierzę nie działajmy na własną rękę, wezwijmy pomoc odpowiednich służb – powiedział w trakcie konferencji Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii propaguje akcję „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego oraz rekomendującą szczepienia kotów. Akcja ta spotkała się z pozytywnym odbiorem właścicieli psów i kotów, dzięki czemu zanotowaliśmy 25 proc. wzrost szczepień psów i 21 proc. wzrost sczepień kotów. Będziemy kontynuować działania informacyjne, skierowane również do dzieci, których powinniśmy obecnie uczyć ostrożności wobec nieznanych zwierząt – powiedział Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Rozporządzenie nr 49 Wojewody Mazowieckiego określa obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący:

w mieście stołecznym Warszawa:

  • dzielnicę Wawer,
  • dzielnicę Wesoła,
  • dzielnicę Targówek: część dzielnicy ograniczona od zachodu ul. Radzymińską,
  • dzielnicę Rembertów,
  • dzielnicę Praga Południe,
  • dzielnicę Wilanów;

w powiecie mińskim:

  • gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów,
  • miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek;

powiat otwocki;

powiat garwoliński;

powiat kozienicki;

powiat radomski;

miasto Radom;

powiat zwoleński;

powiat wołomiński.

Zgodnie z wciąż obowiązującym rozporządzeniem nr 26 Wojewody Mazowieckiego z 20 lipca 2021 r. (do którego w części wprowadzono zmiany rozporządzeniem nr 49), na wyżej wymienionym obszarze zagrożonym nakazuje się m.in. trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu.

Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) spoczywa obowiązek zaszczepienia kota przeciwko wściekliźnie – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Przypominamy jednocześnie, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii (pod linkiem: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila).

W styczniu 2022 r. Wojewoda Mazowiecki i Mazowiecki Kurator Oświaty, we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii i Mazowieckim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym planują przeprowadzić akcję edukacyjną wśród dzieci i młodzieży o zagrożeniach dla zdrowia i życia człowieka, wynikających z rozprzestrzeniania się w województwie mazowieckim wirusa wścieklizny wśród zwierząt. W ramach tej akcji przygotowane zostały m.in.: film animowany, prezentacja multimedialna, zawierająca problematykę wirusa wścieklizny oraz ulotki uświadamiające o zagrożeniach.

Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji epizootycznej, związanej z potwierdzanymi przypadkami wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego, znajdują się na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, pod linkiem: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego

Bieżące informacje o sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego zamieszczane są na profilu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii zs. w Siedlcach na Facebooku – https://www.facebook.com/WeterynariaSiedlce/

WOŚ
5 stycznia 2022, godz. 14:46
#Środowisko

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry