bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Pierwsza rata podatku od nieruchomości

Dziękujemy za terminowe uregulowanie płatności

15 marca przypada termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości.  Wpływy z tego tytułu stanowią ponad 10 proc. dochodów naszego budżetu. Z tych pieniędzy (łącznie 22,6 mln zł w 2022 r.) współfinansujemy m.in. edukację przedszkolną i szkolną dzieci oraz młodzieży, dopłacamy do utrzymania pierwszej strefy biletowej komunikacji miejskiej, mamy wkład własny do realizowanych inwestycji.

Serdecznie dziękujemy za terminową wpłatę podatku.

W przypadku doręczenia decyzji termin płatności wynosi co do zasady 14 dni od dnia jej doręczenia. Dlatego decyzje doręcza się przed 1 marca. W takich przypadkach podatnik może zapłacić I ratę do 15 marca. Jeżeli gmina doręczy decyzję później, to termin płatności nie może być krótszy niż 14 dni od dnia jej doręczenia. Zatem np. otrzymując decyzję 5 marca, podatnik ma 14 dni na zapłatę I raty – precyzuje Marta Hauszyld, naczelnik Wydziału Podatków i Opłat.

Niemal trzykrotnie większym źródłem wpływów do budżetu miasta są dochody z podatku PIT (62,4 mln zł). 2 maja 2022 r. minie termin złożenia rocznych zeznań. Namawiamy Państwa, by wypełniając je dla fiskusa, wpisać marecki adres zamieszkania oraz wołomiński urząd skarbowy. Dzięki temu cześć podatku PIT, który i tak musimy oddać państwu, wróci do Marek.

Szacujemy, że na taki krok nie zdecydowało się około 10 tys. naszych rzeczywistych mieszkańców. A to oznacza, że jako miasto tracimy 15-20 mln zł rocznie. Te pieniądze mogłyby tymczasem pracować lokalnie. – dodaje Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek.

Pamiętajmy również o możliwości przekazania 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego działającym na rzecz mieszkańców Marek. To ważne źródło finansowania ich codziennej aktywności – przypomina burmistrz Jacek Orych.

O tym, jak wygląda budżet Marek na 2022 r., w przystępny sposób można zobaczyć na stronie Na co idą moje pieniądze:

TM
16 marca 2022, godz. 09:50
#Miasto #Inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry