bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

To nic nie kosztuje...

Do 2 maja składamy roczne zeznania PIT. Wpiszmy do nich marecki adres. Ten drobiazg wart jest miliony

Jak sprawić, by część podatków, którą płacimy państwu, częściowo wróciła do nas? W dobie internetu to dziecinnie proste. Wystarczy w zeznaniu rocznym wpisać marecki adres zamieszkania i wołomiński urząd skarbowy. Po co ten zabieg? 38,34 proc. naszego podatku PIT trafia do gmin. Do których? Do tych, które właśnie wpiszemy w rocznym zeznaniu podatkowym. Wówczas część pieniędzy, które pobiera od nas państwo, trafi do miejsca, w którym mieszkamy. A tu są przeznaczane na edukację dzieci, finansowanie transportu publicznego, inwestycje czy tak prozaiczną acz istotną kwestię jak oświetlenie ulic. Dodajmy, że ta zmiana w PIT nic nie kosztuje...

Jeśli ktoś myśli, ze jego PIT nie ma znaczenia, bardzo się myli. W tym roku dochody miasta z tego podatku wyniosą 61 mln zł. Tak w praktyce działa przysłowie „małe wody kropelki czynią ocean wielki”. Czy ten przysłowiowy ocen może być większy? Tak! Szacujemy, że około 10 tys. osób, rozliczając się z fiskusem, nie podaje mareckiego adresu. Ich podatki płyną do innych miejscowości. Są to grube miliony złotych. W tym roku dochód z PIT od jednej osoby to około 1700 zł. Łatwo policzyć, że w ten sposób utracone dochody naszej gminy sięgają 17 mln zł rocznie. Ile inwestycji można byłoby za to zrealizować!

Są również bezpośrednie korzyści z takiego rozliczania PITu. Od kilku lat działa w naszym mieście Marecka Karta Mieszkańca. Otrzymują ją ci, którzy rozliczając PIT wskazują nasze miasto w rozliczeniu rocznym. Karta uprawnia do zniżek w prawie 70 punktach, m.in. tańszego wejścia na basen MCER, wizyty u fryzjera czy fizjoterapeuty, a także wejść do klubów sportowych i fitness. Jej zakres stopniowo będzie rozszerzany! Dlatego warto ją mieć w portfelu!

Jak pracują Twoje pieniądze? Zobacz na specjalnej stronie internetowej

 

TM
21 kwietnia 2022, godz. 08:38
#Miasto #PIT dla Marek = inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry