bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Uwaga na dziki

Nie dokarmiaj dzików! Wyrzucanie odpadów żywnościowych to zaproszenie dla zwierząt. Na stałe!

Rozbudowujące się miasta wkraczają na tereny, które do niedawna były zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta. Taka sytuacja jest m.in. z dzikami, które bytują na dużych otwartych przestrzeniach porośniętych bujną roślinnością oraz w lasach przylegających do terenów miejskich.

Niestety coraz częściej okazuje się, że dziki wkraczają na tereny miast - m.in. dlatego, że część mieszkańców zapewnia im "darmową stołówkę". Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do dokarmiania, a następnie w ten sam sposób przyzwyczajają swoje młode.

Brak drapieżników na terenach miejskich powoduje, że populacja dzików stale się rozwija i mogą zdarzać się sytuacje, w których dziki coraz częściej spotykane są w miastach.

Jednym z głównych działań kół łowieckich "Narew" i "Cietrzew" jest namawianie mieszkańców, by zrezygnowali z podrzucania bioodpadów. Tym bardziej, że ich każda ilość – zgodnie z ustawą „śmieciową” – jest odbierana w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nasze miasto nie limituje ich ilości.

Karmiony dzik szybko przyzwyczaja się do sytuacji, w której na terenach miejskich ma łatwy dostęp do pożywienia. Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane. W tym rejonie musimy wyeliminować dokarmianie jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe. Dziki chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia, w tym także chleb, którym wiele osób dokarmia ptaki.
 

Nie wyrzucajmy odpadków pożywienia w miejscach do tego nieprzeznaczonych!
 

Apelujemy, aby:

  • w żadnym wypadku nie zbliżać się do dzików, które pojawiają się na terenach zabudowanych: nie głaskać młodych, nie próbować karmić z ręki;
  • na widok dzików nie krzyczeć, ale rozmawiać donośnym głosem;
  • spacerując z psem trzymać go zawsze na smyczy. Ujadający i atakujący pies może być przyczyną szarży dzika;
  • nie przeganiać dzików w miejsca, z których nie ma ucieczki. Zagrożone mogą próbować ataku;
  • nigdy nie dokarmiać dzików, nie wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych;
  • należy utrzymywać czystość i porządek na posesjach - zbierać opadłe owoce i warzywa, kosić trawy, zamykać śmietniki przy posesjach, nie pozostawiać worków ze śmieciami obok kubłów;
  • należy naprawić ogrodzenia, aby zmniejszyć możliwość wejścia dzika na posesję.

Jednocześnie informujemy, że w związku z obowiązującymi przepisami w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) jest zakaz odławiania dzików i ich transportu na tereny leśne.

Dlatego też sugerujemy stosowanie preparatów odstraszających dziki z terenów miejskich (np. środki chemiczne - zapachowe).

WOŚ
4 maja 2022, godz. 09:56
#Środowisko

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry