bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

83. Rocznica napaści ZSRR na Polskę

"To nie było wkroczenie, to był czwarty rozbiór Polski"

Gdy polska armia stawiała czoła Niemcom, 17 września 1939 r. otrzymała cios w plecy ze strony wschodniej. Tego dnia Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow.

Niestety, często pojawiają się sformułowania, określające wydarzenia sprzed 83 lat mianem wkroczenia Armii Czerwonej do Polski. Z szacunku dla prawdy historycznej musimy używać prawidłowych określeń – to była agresja, to był napad, to był czwarty rozbiór Polski – mówił podczas uroczystości Antoni Widomski, historyk i honorowy prezes OSP w Markach.

Przypomniał, że wschodnią granicę Rzeczpospolitej przekroczyło 600 tys. czerwonoarmistów.

Wytyczono nowe granice, nowe strefy wpływów, rozpoczęła się okupacja i terror wschodnich części Polski oraz oczyszczanie strefy przyfrontowej. Polscy żołnierze i przedstawiciele polskich elit trafiali do obozów. Okupant zawsze zaczyna od likwidacji elit – podkreślał Antoni Widomski.

Przypomniał, że agresja miała katastrofalne skutki dla polskiego społeczeństwa. Ich symbolem była zbrodnia katyńska. Z premedytacją w Katyniu, Twerze i Miednoje wymordowano ponad 20 tys. oficerów – inteligencji naszego kraju.

Głos zabrał również burmistrz Paweł Pniewski. Przypomniał, że 17 września to również Światowy Dzień Sybiraka. Ostrożnie szacuje się, że w czasie II wojny światowej zesłano w głąb Rosji ponad 300 tys. osób. Niektóre źródła mówią o nawet milionie. Podkreślał także trudną dzisiejszą sytuację geopolityczną, która przypomina czasy sprzed 83 lat, gdy ZSRR z pogwałceniem paktów i przepisów międzynarodowych wszedł na tereny Polski.

Po okolicznościowych przemówieniach pod pamiątkowymi tablicami złożone zostały wieńce oraz rozpalone znicze.

Dziękujemy za obecność kombatantom, radnym, mareckim seniorom, przedstawicielom szkół i mieszkańcom.

WPZ
19 września 2022, godz. 10:06
#Miasto #Kultura

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry