bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

ZAKAZ dokarmiania dzików!

Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 4 kwietnia 2022 r. w sprawie wprowadzenia w 2022 r. na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (Dz. U. z 2022 r. poz. 844) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzony został zakaz dokarmiania dzików.

Niestety otrzymujemy szereg zgłoszeń od mieszkańców informujących o celowym dokarmianiu dzików, co zupełnie niweczy nasze działania odstraszające - zaznacza Magda Zupka z Wydziału Ochrony Środowiska.

Nie należy dokarmiać dzików, gdyż zwierzęta oswajają się z taką formą dostępności pokarmu i chętniej zapuszczają się w tereny zurbanizowane. Dziki przebywające na terenie miasta stanowią zagrożenie dla mieszkańców, dlatego należy zadbać o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach.

W ciągu ostatnich kilku tygodni zwiększyła się liczba zgłoszeń dotyczących dzików na terenie miasta. Urząd Miasta podjął rozmowy z kołem łowieckim, ale ze względu na występowanie ASF (Afrykański Pomór Świń) i ograniczenia prawne nie ma możliwości odłowienia dzików i wywiezienia ich poza teren miasta.

Wciąż w porozumieniu ze Starostą Wołomińskim i kołami łowieckimi szukamy nowych rozwiązań, które zminimalizują występowanie dzików w Markach. Mamy głęboką nadzieję, że uda się w końcu wypracować rozwiązania, które szybko i skutecznie zmniejszą populację dzików na terenach zabudowanych.

Dlatego, oprócz rozsypywania zapachowego środka odstraszającego, we współpracy z Fundacją Przyjaciele Braci Mniejszych prowadzimy regularne odstraszanie dzików m.in. środkami pirotechnicznymi (hukowymi). Jeśli usłyszycie Państwo strzały na terenie miasta, proszę się nie obawiać. Nikt nie strzela do dzikiej zwierzyny w terenie zabudowanym. Nikomu nic się nie stanie. Działania te mają na cele przepędzenie dzików na tereny leśne.

WOŚ
29 września 2022, godz. 09:05
#Środowisko #Miasto

zdjecie
fot. 1
fot. 2

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry