bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

"Zawołani po imieniu"

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca 2023 r. o godzinie 10:00 zapraszamy do udziału w mareckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Pod tablicą „Zawołanych po imieniu” na terenie parafii pw św Izydora złożymy wspólnie kwiaty oddając Im hołd. Od 2017 roku 24 marca to święto państwowe. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ma on na celu upamiętnienie w lokalnych społecznościach Polaków, którzy zapłacili za to najwyższą cenę. Jest on obchodzony w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów. Ulmowie dawali w czasie wojny schronienie ośmiorgu Żydom - Saulowi Goldmanowi oraz członkom jego rodziny.

Marecka tablica powstała w hołdzie rodzinie Banaszków, która za ukrywanie Żydów zapłaciła najwyższą cenę. Jesienią 1943 r. do domu Państwa Banaszków, w którym ukrywani są Żydzi, dociera sygnał o możliwej rewizji niemieckiej żandarmerii. Zarówno dla jednych i drugich to ogromne zagrożenie. W tej sytuacji goście opuszczają schronienie w Pustelniku. Rodzina Banaszków liczy, że to wystarczy, by niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Następnego dnia Niemcy dokonują przeszukania, znajdują opuszczoną kryjówkę i mordują 50-letnią Mariannę, 17-letnią Stanisławę i 20-letniego Władysława. Matkę, córkę i syna.

Pomimo faktu, że na ziemiach polskich groziła kara śmierci za ukrywanie Żydów, Polacy nie dali się zastraszyć. Nieśli pomoc swoim sąsiadom w tych nieludzkich czasach. 

Oddajmy hołd ludziom, którzy dowiedli, że bycie człowiem w każdej sytuacji jest wartością bezcenną.

 

WPZ
23 marca 2023, godz. 12:16
#Miasto #Kultura

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry