bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

99 rocznica odzyskania niepodległości

Wspólne śpiewanie w MOK, złożenie wieńców pod pomnikiem, pokaz laserowy - tak obchodziliśmy wielkie narodowe święto.

O wojnę powszechną za wolność ludów, Prosimy Cię, Panie.
O broń i orły narodowe, Prosimy Cię, Panie (…)
O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej, Prosimy Cię Panie.

Te słowa napisał w 1832 r, nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz w „Litanii pielgrzymskiej”. Polacy, którzy oparli się rusyfikacji i germanizacji, długo musieli czekać, aż modlitwa poety zostanie wysłuchana. Wielka wojna, która wybuchła w 1914 r., skonfliktowała zaborców i pozwoliła na utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Tę wspaniałą, 99. rocznicę obchodziliśmy w Markach. Najpierw w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zostały wręczone medale z okazji 50-lecia nadania praw miejskich, potem wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i z okresu międzywojennego. Na gości czekał też urodzinowy tort dla Niepodległej.

Następnie uroczystości odbywały się przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych.

- Cieszmy się z wolności, która dla nowych pokoleń Polaków jest czymś naturalnym, a w obronie której walczyły tysiące naszych przodków. Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko – mówił burmistrz Jacek Orych.

Tradycyjnie przedstawiciele kombatantów, władz miasta, powiatu, placówek edukacyjnych i organizacji pozarządowych złożyli wieńce. Finałowym punktem sobotnich obchodów był pokaz laserowy oraz poczęstunek zorganizowany na terenie miejskiego targowiska.

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji na portalu Facebook.

WPZ
13 listopada 2017, godz. 08:00

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 6
fot. 7
fot. 8

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry