bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Co się czai w cyberprzestrzeni

Przed rodzicami ogromne i trudne wyzwanie - ochronić pociechy przed zagrożeniami czyhającymi w wirtualnym świecie.

„Kiedy skończysz grać na komputerze? Mamo, Tato! Jeszcze chwilkę, mam fajną bitwę i  kolegów online” – ile razy słyszymy taką odpowiedź na nasze pytanie. Ile razy machamy z rezygnacją ręką i dajemy dziecku kolejną godzinę, by samemu usiąść w fotelu i pooglądać ulubiony serial/ mecz. Na dodatek tak naprawdę nie sprawdzamy,  jaką rozgrywkę prowadzi nasza pociecha. A przecież – oprócz przemocy – mogą tam być sceny narkotykowe, erotyczne czy hazard.

 „Kupując dziecku komputer, podłączamy internet, uznając, że wyrównuje ono szanse, że stwarzamy mu wielkie możliwości. To prawda, ale tylko połowiczna. Masowo nie dostrzegamy, że za kolorowym i dynamicznym obrazem kryje się ciemna strona (…) – tłumaczą Anna Andrzejewska i Józef Bednarek, naukowcy z Akademii Pedagogiki Specjalnej (APS), którzy niedawno odwiedzili Marki i przeprowadzili w Szkole Podstawowej nr 3 warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV-VII oraz konferencję dla nauczycieli i  rodziców

Co gorsza, problem zagrożeń wypływających z wirtualnej rzeczywistości dotyka coraz większej liczby młodych ludzi.

„Z dotychczas prowadzonych badań przez różne środowiska naukowe wynika, że nowe patologie społeczne i cyberprzestępstwa dokonywane przez dzieci i młodzież nie są już pojedynczymi przypadkami, a stają się powszechnym zjawiskiem o zasięgu globalnym” – czytamy w książce „Zagrożenia cyberprzestrzeni i świata wirtualnego” napisanej przez naszych gości.

Na jakie zagrożenia nasze dzieci mogą natrafić w cyberprzestrzeni? To przede wszystkim dostęp do nieodpowiednich treści. Pojawią się też: możliwość uzależnienia od wirtualnego świata, zanik samodzielnego myślenia, seksting (upublicznianie nagich zdjęć) czy rozluźnienie więzi rodzinnych. W wirtualnym świecie mamy też do czynienia z różnymi formami przemocy, o których zapewne nie wiemy, a które wpływają na spadek samooceny, depresję, izolację i lęki naszych dzieci. Nasi milusińscy mogą też nieświadomie złamać prawo. Wreszcie skutkiem nadużywania komputera czy smartfona może być też pogorszenie stanu zdrowia – pojawia się np. niebezpieczeństwo chorób układu wzrokowego.

Jak się przed takim scenariuszem obronić? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Naukowcy zgodnie jednak przyznają, że kluczową rolę odgrywa rodzina. Przed rodzicami stoi nie lada wyzwanie – pokazywać inny niż tylko wirtualny świat, poświęcać swój czas na zajęcia z dzieckiem.

- Smartfon i komputer nie zastąpią codziennych rozmów i wspólnego rozwiązywania codziennych problemów - mówi Ewa Motyczyńska z Urzędu Miasta Marki.

Ale gdy rodzice sobie z tym nie radzą, mogą skorzystać z pomocy. Tutaj, w Markach:

1. Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Markach ul. Sportowa 3 (przyziemie Przychodni Zdrowia) – w każdy poniedziałek w godz. 17-19 konsultacje indywidualne lub 18- 20 warsztaty umiejętności rodzicielskich (sala terapeutyczna w świetlicy CHATA).

2. Klub socjoterapeutyczny w Markach przy ul. Spokojnej 9 – po umówieniu tel. 511 268 743

3. Marecki Punkt Pomocy Dziecku i Rodzinie w Markach przy ul. Lipowej 2F (I piętro), zapisy możliwe drogą elektroniczną: ops@marki.pl lub pod tel. 725 700 750

4. Ośrodek Pomocy Społecznej – 771 30 23

Zapraszamy także do zapoznania się podręcznikiem „Bezpieczne media”, który podsuwa sporo ciekawych podpowiedzi dla rodziców, oraz do odwiedzenia strony internetowej kampanii Dziecko w sieci

Konferencja oraz warsztaty  przeprowadzone zostały  w ramach realizacji Gminnego  Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz  Programu Wychowawczo- Profilaktycznego APS.

         

TM
28 listopada 2017, godz. 08:00

zdjecie
fot. 1

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry