bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Szczególny tydzień w “Dwójce"

O obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych opowiada Julia, uczennica klasy 7c.

27 listopada w naszej szkole rozpoczęliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Już na wejściu zauważyliśmy zmiany. Na drzwiach do każdej sali wisiały kartki mówiące o podaniu ręki na przywitanie z koleżanką lub kolegą. Na zajęciach wychowania fizycznego i każdej przerwie odbywał się "bieg po zdrowie", po biegu każdy otrzymał nagrodę w postaci jabłka. Na każdej ze ścian pojawiły się gazetki szkolne zatytułowane "Znani i lubiani" – bohaterami publikacji były zarówno osoby pełnosprawne jak i niepełnosprawne. W ten sposób pokazaliśmy, że osoby niepełnosprawne mogą osiągać takie same sukcesy jak ludzie pełnosprawni. Było to zaskakujące i wspaniałe, ile pracy i trudu zadali sobie zarówno nauczyciele jak i uczniowie! Chcę tylko dodać, że chodzę do klasy integracyjnej od 8 lat i nie wyobrażam sobie zastąpienia jej jakąś inną klasą!

Wracając do obchodów tego święta, wtorek rozpoczęliśmy dość dziwną lekcją plastyki... Mianowicie pani rozdała nam "puzzle" - dla każdego po jednym. Wszyscy byli bardzo zdziwieni, bo nigdy czegoś podobnego nie robiliśmy. Pani poprosiła nas o narysowanie scenki, odnoszącej się do osób niepełnosprawnych lub napisania cytatu czy hasła, na którym przedstawimy, że warto starać się zrozumieć innych. Najlepiej wychodziło nam chyba pisanie. Okazało się, iż wszyscy uczniowie z klas 1 - 7 mieli takie zadania. Kolejna lekcja także nas zaskoczyła, gdy pan na języku polskim poprosił nas o złączenie ławek - tak, aby powstał jeden wielki stół, przy którym znajdzie się miejsce dla każdego z nas. Gdy już usiedliśmy przy stole nasza pani wychowawczyni poprosiła nas o wyjęcie materiałów na temat osoby niepełnosprawnej (w przypadku naszej klasy była to Aimee Mullins – piosenkarka, aktorka i sportsmenka). Naszym zadaniem było wykonanie jej portfolio. Wszyscy byliśmy bardzo dumni z pracy.

Następnego dnia w klasach 1-3 odbyły się warsztaty bajek czytanych przez dyrekcję szkoły. Po przeczytaniu bajek nauczyciele rozmawiali z uczniami o ich treści. Padały pytania z jakimi problemami borykali się główni bohaterzy i jak z nimi sobie radzili. Były to bajki terapeutyczne.

Zauważyłam, że na każdej lekcji odbywały się prace w grupach mające zbliżyć nas do siebie. Pomogło to wielu osobom poznać się na nowo, zobaczyć jakimi są ludźmi i jakie decyzje podejmują. Pojawiła się, też informacja o ciekawym konkursie. Polegał on na napisaniu opowiadania o empatii i koleżeństwie osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Ma to na celu pogłębienie i poprawienie naszych relacji z osobami niepełnosprawnymi.

W czwartek klasy 1-3 i 4-6 oglądały bardzo ciekawe filmy. Klasy 1, 2 i 3 obejrzały film pod tytułem "Duże sprawy w małych głowach" na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Agnieszki Kossowskiej. Celem przewodnim było pokazanie jak otwarcie i bez strachu rozmawiać o dzieciach niepełnosprawnych obalając stereotypy. Dla klas 4-7 przygotowany był film "Nietrudne życie". Opowiadał on o  problemach osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich, a zrealizowany został przez Stowarzyszenie InQubator. Głównym bohaterem był mieszkaniec Legionowa pan Mariusz Wronowski. Gorąco polecam obejrzenie obu filmów!

W piątek wszystkie klasy 4-7 zaproszone zostały na sale gimnastyczną, gdzie odbyło się spotkanie z panem Mariuszem Wronowskim. Jest niepełnoprawny ruchowo, ale czynny zawodowo. Pracuje w starostwie w Legionowie. Uczestniczyliśmy we wspaniałych warsztatach, na których dowiedzieliśmy się jak możemy pomóc osobie niepełnosprawnej ruchowo, a także jak bariery architektoniczne utrudniają poruszanie się osobom jeżdżącym na wózkach. Klasy młodsze w tym czasie uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez wychowawców. Pokazywały one, z jakimi trudnościami borykają się ludzie niepełnosprawni na co dzień. Nasi młodsi koledzy doświadczali pisania lewą ręką, przechodzili z zasłoniętymi oczami pomiędzy krzesłami, mieli przekazać jakąś informacje za pomocą gestów. Myślę, że był to niesamowity tydzień. Wiedzę i doświadczenie, które zdobyliśmy, na pewno będziemy wykorzystywać w naszych relacjach z osobami niepełnosprawnymi.

Julia, kl. 7c
15 grudnia 2017, godz. 08:00
#Szkoła Podstawowa Nr 2

zdjecie
fot. 1

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry