bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Dokarmianie ptaków zimą

Róbmy to mądrze, by nie zaszkodzić zwierzętom

Dokarmianie ptaków wodnych

W czasie zimy nie zapominajmy o pomocy zwierzętom, w tym naszym przydomowym towarzyszom, jakimi są ptaki. Ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach dokarmiania, gdyż trzeba to robić z głową, pomóc a nie zaszkodzić.

Ptaki wodne można dokarmiać jedynie zimą w okresie dużych mrozów, gdy zalega gruba pokrywa śnieżna, oraz gdy zamarznięta jest większość zbiorników wodnych. Wybierając miejsca dokarmiania należy pamiętać, aby były one położone poza terenami narażonymi na niebezpieczeństwo spotkania z psami albo kotami oraz z dala od dróg i chodników.

Pokarmu nie wolno wrzucać do wody! Mokry pokarm może ulec zamarznięciu, spleśnieniu i zakwaszeniu.

Kaczki, gęsi i łabędzie najlepiej karmić: marchewką, białą kapustą, ziarnami kukurydzy, otrębami, płatkami zbożowymi, ziarnami zbóż.

Nie należy dokarmiać ptaków chlebem - spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia ptaków i ich zamarzania. Ważne jest, by pokarm, który im podajemy, nie zawierał soli. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Należy pozostawiać małe ilości pokarmu, które zostaną na bieżąco zjedzone przez ptaki!

 

Ptaki

Ptaki, które spotykamy na balkonie lub w ogrodzie, chętnie jedzą naturalne pożywienie tj. ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych, orzechy, owoce lub świeżą niesoloną słoninę.

Raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę. Dokarmiane ptaki szybko przyzwyczajają się do łatwego źródła pokarmu i są mniej samodzielne od tych, które zdobywają go same.

Karmniki należy zawieszać w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru, w pobliżu krzewów, w których ptaki mogą się ukryć.

WOŚ
8 stycznia 2018, godz. 08:00

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry