bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Zima w mieście - zabawa z profilaktyką

Zapraszamy do lektury relacji z półmetka zajęć w mareckich szkołach podstawowych.

Parafrazując Kabaret Starszych Panów  - Czy w czasie ferii dzieci się nudzą? Na pewno nie te, które uczestniczą w akcji „Zima w mieście” zorganizowanej przez mareckie szkoły. Minęliśmy półmetek zajęć. Była zabawa, radość, rozrywka, ale z ważnym dodatkiem profilaktyki społecznej. Uczestnicy i wychowawcy z trzech szkół podzielili się z nami wrażeniami.

Zespół Szkół nr 2 przy Wczasowej

Już po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji „Zima w mieście - bezpieczne ferie”. W tym roku grupa 16 uczniów uczestniczyła w zajęciach w pierwszym tygodniu. Każdy dzień obfitował w różnorodne atrakcje przygotowane przez panią Anię i panią Kasię.

Pierwszego dnia gościliśmy panią Kasię Nowicką-Organa, która pokazała nam, w jaki sposób wyczarować przepiękne mydełka-akwaria. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyliśmy w warsztatach, zaś efekt pracy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Mydełka wyszły piękne i niektóre z nich zostały wręczone kilka dni później babciom.

Drugiego dnia odwiedziła nas pani Ania Tomaniak z Fundacji Źródła, z którą tworzyliśmy ramki na zdjęcia, okładki książek oraz ozdabialiśmy torby ekologiczne, które potem będziemy nosić na zakupy. Pani Ania opowiadała nam również, jak należy dbać o środowisko i jak możemy wykorzystać rzeczy, które na pozór nadają się tylko do śmieci.

W środę pojechaliśmy do kina na film „Fernando”. Z zapałem oglądaliśmy przygody sympatycznego byczka, śmiejąc się przy tym do rozpuku. Choć był to mroźny dzień, dzięki ogromnej dawce humoru było nam całkiem ciepło.

Czwartek był dniem odwiedzin biblioteki przy ul. Lisa-Kuli. Uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych i mieliśmy okazję samodzielnie wykonać kukiełki. Pomysły były przeróżne, a pan Paweł - prowadzący zajęcia - stwierdził, że za każdym razem spotyka nowe, ciekawe propozycje i sam jest zaskoczony kreatywnością dzieci. Wykonane przez nas laleczki okazały się świetnymi kompanami do wspólnych zabaw.

Pierwszy tydzień „Zimy w mieście” zakończyliśmy wyjazdem na marecki Orlik, gdzie uczyliśmy się i doskonaliliśmy umiejętność jazdy na łyżwach. Nie obyło się rzecz jasna bez upadków, ale mieliśmy niesamowitą frajdę.

Codziennie pani Ania i pani Kasia starały się przekazywać informacje dotyczące profilaktyki i bezpieczeństwa. Trenowaliśmy m.in. rozwiązywanie konfliktów, bezpieczne poruszanie się środkami komunikacji czy też mówiliśmy o właściwym gospodarowaniu odpadami. Ze starych pudeł i pudełek wykonaliśmy makietę Marek. Codziennie również korzystaliśmy z sali gimnastycznej, gdzie mieliśmy okazję wspólnie grać np. w piłkę nożną, bawić się, jak również poćwiczyć fitness pod okiem naszej pani Ani. Wszyscy na koniec pierwszego tygodnia stwierdziliśmy, że było super - wiele się nauczyliśmy oraz miło, a przede wszystkim bezpiecznie spędziliśmy ten feryjny czas. 

Szkoła Podstawowa nr 1 przy Okólnej

Pierwszy turnus półkolonii jest za nami.  Wzięło w nim udział 44 uczniów. Opiekę nad nimi sprawowało trzech wychowawców: Barbara Pawlik, Katarzyna Pawlak, Michał Kołodziejski oraz szkolny koordynator Jacek Pawlik.

W poniedziałek pojechaliśmy do Hula Kula na kręgle. We wtorek wyjechaliśmy do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, gdzie oglądaliśmy ekspozycję oraz uczestniczylismy w warsztatach. W środę aktywnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu; jeździliśmy na sankach i lepiliśmy bałwana. W czwartek odwiedziliśmy pływalnię w Ząbkach, a w piątek pojechaliśmy do sali zabaw Eldorado. Poza tym codziennie odbywały się stałe zajęcia profilaktyczne „Trzy koła” (więcej o nich poniżej), w których uczniowie aktywnie brali udział. Również każdego dnia odbywały się różne zajęcia sportowe i plastyczne. Pogodna atmosfera i pozytywne nastawienie dzieci i rodziców mobilizują nas do pracy w kolejnym tygodniu.

Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Dużej

Przy okazji „Zimy w mieście” (podczas której uczestnicy odwiedzili m.in marecką remizę strażacką)  realizowany jest również profilaktyczny program „Trzy koła”. Jego celem jest m.in. budowanie pozytywnych relacji między dziećmi - udzielanie pomocy koleżeńskiej i stawanie w obronie innych uczniów. Do tego dochodzi też duży zastrzyk profilaktyki – nauka pierwszej pomocy, zachowania bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej oraz podczas gier zespołowych. W pierwszym tygodniu w zajęciach uczestniczyło 23 dzieci, którymi opiekowały się pani Urszula i pani Barbara.

Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Szkolnej

Nasi podopieczni mieli zapewnioną ofertę zajęć: edukacyjnych, profilaktycznych, sportowych, rekreacyjnych i plastycznych.

Dzieci pojechały m.in. na Międzynarodową Wystawę Budowli z Klocków Lego na Stadionie Narodowym, wyszły do kina, na basen i na kręgle. Uczestniczyły również w wycieczce zatytułowanej „Śladami baśni i legend” wędrując z przewodnikami po warszawskiej Starówce. Odwiedziliśmy również mareckie lodowisko na Orliku  i uczestniczyliśmy w bardzo atrakcyjnych zajęciach zorganizowanych przez Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego („Bal w Wenecji” i „Marki zakamarki”).

Dzięki sprawnej organizacji dzieci nie miały czasu na nudę, były zadowolone i bezpieczne. Wszystkim dopisywał ogromny apetyt, a było to zasługą pracowników  szkolnej stołówki, którzy przygotowywali smaczne, domowe posiłki.

Uczestnicy akcji brali też udział w pogadankach i zajęciach profilaktycznych „Trzy koła”. Odbywały się też gry i zabawy tematyczne, zajęcia świetlicowe oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Szkoła Podstawowa nr 3 przy Pomnikowej

Zima w tym roku przyszła do nas jak na zamówienie. Razem z feriami pojawił się mróz, a zaraz potem śnieg, ku uciesze uczestników akcji Zima w Mieście.

Podczas pierwszego tygodnia półkolonii (15-19.01.2018) dzieci miały wiele przyjemności – szaleństwa na lodowisku Orlik w Markach, lepienie bałwana i igloo, bitwy na śnieżki na szkolnym boisku, a po za tym wspaniałe wycieczki. Dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w pizzerii Bazylia, odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie, a także poznały losy przesympatycznego byczka Fernando w kinie Helios w Wołominie. Na zakończenie pierwszego tygodnia odbyły się wycieczki do sali zabaw Fikołki i Eldorado, gdzie dzieci mogły się wyskakać, wybawić i zrelaksować.

Stałym punktem programu Zima w Mieście były zajęcia profilaktyczne „Trzy koła”, na których dzieci uczyły się współpracy w grupie oraz umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów. Ponadto brały udział w licznych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej, zajęciach komputerowych, plastycznych, relaksacyjnych na terenie szkoły. Dzieci uczestniczyły w rewelacyjnych warsztatach twórczych pod okiem pani Anny Kwiatkowskiej – Jóśko, na których wykonały pachnące i kolorowe sole do kąpieli.

O pełne brzuchy uczestników dbały utalentowane Panie kucharki, które rozgrzewały dzieci po zimowych atrakcjach.

Ten znakomity tydzień zorganizowały wychowawczynie w składzie:

- pani Marlena Pisarska,

- pani Kinga Kołodziejczyk,

- pani Agnieszka Łapka,

- pani Natalia Małaszewicz.

 

oprac. TM
23 stycznia 2018, godz. 08:00

zdjecie
fot. 2
fot. 4
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 11
fot. 13
fot. 17
fot. 18

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry