bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Stolica powstała!

1 sierpnia punktualnie o godz. 17:00 oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim.

Uruchomieniem syren alarmowych oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się mareckie uroczystości 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Warszawa powstała! Nareszcie nadszedł dzień, na który w męce i zaciętości czekaliśmy pięć, jakże nieskończenie długich lat. Warszawa walczy! Lud Warszawy jest w tych godzinach ze swym podziemnym wojskiem sercem i dłonią. Nie pierwszy raz Warszawa powstaje. Nigdy jednak wola walki nie była tak powszechna, jak dziś. Robotnicy i inteligenci, kobiety, mężczyźni i młodzież, ludzie wszystkich grup politycznych, wszystkich warstw – to jeden dzisiaj lud – lud Warszawy. Polacy! Powiew historii idzie ulicami i placami Warszawy. Staje się rzecz wielka, której echa pójdą w pokolenia całe. Każdy kto dziś walczy – bierze udział w dziele nieśmiertelnym. Zorza wolności już wschodzi nad stolicą Polski. Alarm powstańczej pobudki wzywa wszystkich do broni. "

Fragmentem biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 roku uczestnicy uroczystości zostali wprowadzeni w nastrój, jaki wówczas panował na ulicach Warszawy. Następnie prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach druh Antoni Widomski przybliżył informacje na temat działań powstańczych, jakie toczyły się w rejonie Marek z udziałem żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu "Celków". Wspomniał również, że dowódca mjr Henryk Okińczyc "Bill" był wówczas naczelnikiem straży pożarnej w Pustelniku, stąd tak liczna obecność druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach na dzisiejszych uroczystościach.

Po krótkiej przemowie zebrane delegacje przy dźwiękach werbli złożyły kwiaty pod pomnikiem, a następnie rozbrzmiał przenikliwy ton trąbki w utworze "Śpij kolego".

Na zakończenie uroczystości ks. Jan ze Zgromadzenia Księży Michalitów w Strudze poprowadził wspólną modlitwę, a zastępca burmistrza miasta Marki Dariusz Pietrucha podziękował kombatantom i przybyłym mieszkańcom za podtrzymywanie pamięci o Powstańcach i tragicznych wydarzeniach z naszej historii, które budują naszą tożsamość narodową.

PP
2 sierpnia 2018, godz. 20:49
#Miasto

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry