bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Akcja pod ratuszem

W godzinach porannych mieszkańcy przeprowadzili akcję ratunkową z użyciem defibrylatora.

Po godzinie 7:00 na przystanku autobusowym przy Urzędzie Miasta Marki starszy mężczyzna osunął się na ziemię. Świadkowie zdarzenia od razu ruszyli na pomoc sprawdzając stan poszkodowanego. Okazało się, że konieczne jest użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który zamocowany jest na budynku mareckiego ratusza.

Na ratunek poszkodowanemu pospieszył również burmistrz Jacek Orych, który pomógł przyczepić elektrody do ciała poszkodowanego, a następnie prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową wspólnie z dwoma innymi mężczyznami aż do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.

- Gdy zapytałem jednego z mężczyzn, który udzielał pomocy, skąd wiedział, że przy urzędzie znajdzie defibrylator, odpowiedział, że zauważył tabliczkę ze znaczkiem, który znał ze szkolenia na temat pierwszej pomocy. Takie sytuacje utwierdzają nas w przekonaniu, że niezwykle istotne jest prowadzenie kampanii informacyjnych na temat użycia automatycznych defibrylatorów oraz organizowanie szkoleń - mówi burmistrz Jacek Orych.

Defibrylatory znajdują się w mareckich szkołach, przy ratuszu i na Komisariacie Policji. Marecki samorząd prowadzi regularne szkolenia dla pracowników urzędu oraz nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Od maja bieżącego roku w szkołach podstawowych organizowane są zajęcia edukacyjne dla najmłodszych pod nazwą "Szpital Ratownika Cegiełki", których celem jest aktywizacja najmłodszych mieszkańców naszego miasta do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań.

A czy Państwo wiedzą gdzie na terenie naszego miasta zlokalizowane są automatyczne defibrylatory zewnętrzne i jak właściwie z nich korzystać? Jeśli nie to podpowiadamy, że mareckie AED są zlokalizowane w następujących obiektach:

  1. 1.  AED dostępne całodobowo:
  • Urząd Miasta Marki – Al. J. Piłsudskiego 95, 05-270 Marki       
  • Komisariat Policji w Markach – ul. Sportowa 5, 05-270 Marki
  1. 2.  AED dostępne w godzinach pracy obiektów:
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego – ul. Okólna 14, 05-270 Marki
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy AK II rejonu “Celków” – ul. Szkolna 9, 05-270 Marki
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920r. – ul. Pomnikowa 21, 05-270 Marki
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Roweckiego “GROTA” – ul. Duża 3, 05-270 Marki
  • Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II – Al. J. Piłsudskiego 96, 05-270 Marki
  • Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia – ul. Wczasowa 5, 05-270 Marki

 

W internecie urządzeń można szukać za pośrednictwem strony „Ratuj z sercem”, na której umieszczono mapę wraz z lokalizacjami i informacjami na temat dostępności urządzeń na terenie naszego kraju – link do strony: http://ratujzsercem.pl/Home.aspx

Dla urządzeń mobilnych dostępna jest aplikacja pod nazwą „Staying Alive”. Więcej informacji na jej temat można znaleźć tutaj: http://www.stayingalive.org/pl.php natomiast pliki instalacyjne na urządzenia w zależności od wersji systemu operacyjnego są dostępne:

Aplikacja ta oprócz aktualizowanej na bieżąco mapy z lokalizacją urządzeń AED i funkcji nawigacji, posiada również interaktywną zakładkę podpowiadającą właściwą kolejność czynności ratunkowych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i konieczności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanej osobie.

PP
7 września 2018, godz. 22:49
#Zdrowie

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry