bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

kołoMarek rusza w drogę

Uruchomiliśmy wypożyczalnię rowerów miejskich.

To było i jest wspólne przedsięwzięcie mieszkańców i samorządu. W lutym zapytaliśmy markowian, gdzie uruchomić pierwsze stacje wypożyczalni roweru miejskiego. Skala zainteresowania pomysłem przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W ankiecie wzięło udział ponad tysiąc osób. Te wskazania stały się podstawą do wyboru pięciu lokalizacji. Potem zaprosiliśmy mieszkańców, by zgłosili propozycje nazwy mareckiego systemu. Nadesłano 90 pomysłów. Spośród nich jury konkursu wybrało symboliczną nazwę - KołoMarek. Potem był tylko przetarg na wybór wykonawcy, a następnie sierpniowa umowa z jego zwycięzcą - firmą Nextbike Polska.

- Dziękuję wszystkim, zaangażowanym w ten projekt mieszkańcom. Wasz udział zwiększa gwarancję powodzenia tego nowego rozwiązania - mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Owoce podpisanej w sierpniu umowy z Nextbike można już dziś zobaczyć na własne oczy. Stacje wypożyczalni roweru znajdują się przy pętli autobusowej na Legionowej, na rogach: Piłsudskiego i Legionowej oraz Piłsudskiego i Wspólnej, przy Urzędzie Miasta oraz pod wiaduktem Trasy S8. Znajduje się w nich 75 rowerów. Ale tak naprawdę tych rowerów może być więcej. Nasz system jest kompatybilny z warszawskim. Co to oznacza? Można wyjechać z Marek KołoMarkiem i zostawić go w Warszawie, można też wrócić z Warszawy Veturilo i zostawić go w Markach.

- Warszawa, Konstancin Jeziorna, Michałowice, Pruszków, Piaseczno, Otwock i teraz Marki - wszystkie te miejscowości dysponują własnymi systemami rowerowymi, ale dzięki dobrej woli samorządów można z nich korzystać bez zwracania uwagi na granice administracyjne między nimi. To wielka wygoda dla użytkowników, którzy mogą się poruszać na rowerach niemal po całej aglomeracji – komentuje Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Mareckie wypożyczalnie rowerów będą funkcjonowały od 1 marca do 30 listopada. Umowa między naszym samorządem a firmą Nextbike obowiązywać będzie do listopada 2021 r.

- W kolejnej kadencji planujemy zwiększenie liczby stacji wypożyczalni oraz dalszą rozbudowę systemu dróg rowerowych. Mamy zagwarantowane unijne dofinansowanie na ten drugi cel. Część dróg rowerowych powstanie wzdłuż Alei Marszałka Piłsudskiego, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność korzystania z roweru miejskiego - podkreśla Jacek Orych.

Jak wypożyczyć rower - instrukcja obsługi

1. Zarejestruj się na stronie kolomarek.pl. Możesz też ściągnąć aplikację mobilną. Jeśli już jesteś w warszawskim systemie Veturilo, nie musisz się dokonywać rejestracji - systemy są kompatybilne.
2. Kiedy zarejestrujesz się w systemie, dokonaj opłaty inicjalnej w wysokości co najmniej 10 zł. Możesz jej dokonać na stacji przy pomocy karty zbliżeniowej.
3. Otrzymasz wiadomość sms oraz e-mail, w których będzie podany Twój kod PIN. Kod PIN oraz numer telefonu komórkowego są Twoimi identyfikatorami w systemie.
4. Na stacji przy użyciu terminala dokonujesz wypożyczenia podając numer telefonu i otrzymany wcześniej PIN.
5. Rower zostaje odblokowany z elektrozamka. Możesz już jechać. Jeżeli rower jest zabezpieczony tradycyjną obejmą – odblokuj go za pomocą kodu do zamka szyfrowego, wyświetlonego na ekranie terminala przy wypożyczeniu.
6. Jeśli chcesz oddać rower, podjedź do wybranej stacji i wczep rower w elektrozamek.
7. Gdy wszystkie zamki są zajęte, możesz przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasuj cyfry. W takim przypadku podejdź do terminala, przyciśnij „Wypożyczenie/Zwrot” i postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie.
8. Pamiętaj o doładowywaniu konta. Musi być na nim co najmniej 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Pierwsza godzina kosztuje 1 zł, druga - 3 zł, trzecia - 5 zł, każda następna - 7 zł.
9. Rower marecki możesz zostawić na dowolnej stacji w Markach lub Warszawie. To samo dotyczy rowerów warszawskich.

TM
3 października 2018, godz. 12:35
#Miasto #Sport #Środowisko #KołoMarek

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry