bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Bolesna strata dla naszej społeczności

Odeszła zasłużona mieszkanka Marek.

Z przykrością informujemy o śmierci Pani Marianny Teodorowicz, uhonorowanej tytułem "Zasłużony dla Miasta Marki".

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w parafii pw. św. Izydora w Markach w czwartek 4 października 2018 r. o godzinie 14:00.

Przybliżamy życiorys zmarłej, a rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje.

Życiorys Marianny Teodorowicz

Marianna Teodorowicz, z domu Lanczewska, urodziła się 10 lutego 1939 roku w Markach. Naukę rozpoczęła w mareckiej Szkole Podstawowej Nr 1. Po ukończeniu siedmioletniej szkoły podstawowej uczęszczała do czteroletniego Praskiego Państwowego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego w Warszawie.

Pierwszą pracę rozpoczęła jako pracownik biurowy na poczcie w Markach. We wrześniu 1958 roku przejęła stanowisko kierownika Biblioteki Osiedlowej w Markach. Biblioteka do końca lat sześćdziesiątych zajmowała szesnastometrowy lokal w Prezydium Rady Narodowej. Wyposażenie pomieszczenia bibliotecznego w momencie rozpoczęcia pracy przez Mariannę Teodorowicz było bardzo ubogie, a księgozbiór liczył trzy tysiące woluminów.

W celu uzyskania kwalifikacji zawodowych Marianna Teodorowicz ukończyła w 1961 roku Studium Bibliotekarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Wykazywała się dużą aktywnością kulturalną i oświatową organizując spotkania autorskie, konkursy literackie dla młodzieży i wieczory bajek dla dzieci oraz wystawy okolicznościowe. Dużą przeszkodą w organizowaniu imprez był brak odpowiedniego lokalu.

W 1967 roku, gdy Marki otrzymały prawa miejskie Marianna Teodorowicz jako kierownik Biblioteki Miejskiej w Markach objęła opieką merytoryczną placówki w Pustelniku i w Strudze. Stały się one filiami Biblioteki Miejskiej w Markach. Podstawowym zadaniem dla kierownika była poprawa warunków lokalowych we wszystkich trzech placówkach. Były one ciasne, zawilgocone, ogrzewane piecami węglowymi i z przeciekającymi dachami. Po uporczywej i konsekwentnej pracy udało się to w latach dziewięćdziesiątych. Biblioteka w Markach przeniosła się do lokalu przy ulicy Lisa Kuli 3, gdzie urządzono wypożyczalnię dla dorosłych, oddział dla dzieci i czytelnię z aktualnym księgozbiorem naukowym i popularnonaukowym. Obie filie przeniesiono do szkół podstawowych: w Pustelniku do Szkoły Podstawowej Nr 3 i w Strudze do Szkoły Podstawowej Nr 5. Marianna Teodorowicz starała się, aby w każdej z bibliotek znajdował się wartościowy księgozbiór, a w tamtych czasach dobra książka była towarem deficytowym.

Swoim zaangażowaniem wniosła duży wkład w rozwój sieci bibliotecznej i czytelnictwa na terenie Marek. Zarządzając przez 43 lata Miejską Biblioteką Publiczną przeprowadziła modernizację biblioteki głównej, jak i filii bibliotecznych, tworząc z nich nowoczesne placówki, dobrze zaopatrzone w najnowszą literaturę. Podjęła się trudnego procesu komputeryzacji biblioteki, dzięki czemu stworzyła warunki niezbędne do świadczenia usług na odpowiednim poziomie. Na szczególną uwagę zasługuje prowadzona przez nią przemyślana polityka gromadzenia zbiorów. Efektem tych działań były uzyskiwane dobre wyniki w zakresie upowszechniania czytelnictwa.

Aktywnie współpracowała także z innymi instytucjami wzbogacając formy działalności kulturalnej służące popularyzacji czytelnictwa wśród mieszkańców. Dzięki jej osobistemu zaangażowaniu Miejska Biblioteka Publiczna w Markach jako jedna z pierwszych w województwie mazowieckim podjęła się automatyzacji procesów bibliotecznych. Marianna Teodorowicz zabiegała również o pozyskiwanie środków zewnętrznych dla swoich placówek w nowatorski, jak na owe czasy, sposób. Pozyskała nieodpłatnie sprzęt komputerowy przekazany przez Kancelarię Sejmu RP, programy komputerowe od Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz środki finansowe od sponsorów na zakup księgozbioru.

Marianna Teodorowicz szczególną uwagę przywiązywała do doskonalenia zawodowego zatrudnionych pracowników organizując konferencje, seminaria, fora dyskusyjne we współpracy z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich.

Jej dorobek zawodowy świadczy o jej niezwykłej odpowiedzialności, kreatywności i zaangażowaniu w sprawy zawodu bibliotekarza.

Z dniem 1 stycznia 2002 roku Marianna Teodorowicz przeszła na emeryturę. W 2017 roku została uhonorowana tytułem "Zasłużony dla Miasta Marki".

WPZ
2 października 2018, godz. 12:58
#Miasto

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry