bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Zamontowaliśmy czujniki pomiaru jakości powietrza

Odczyty z ośmiu punktów można na bieżąco śledzić.

14 listopada w ośmiu lokalizacjach na terenie Marek zostały zamontowane czujniki pomiaru jakości powietrza firmy Airly. Mierzą one poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, podają temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Czujniki znajdują się w następujących miejscach:

1) Urząd Miasta Marki - al. Marsz. J. Piłsudskiego 95,

2) Szkoła Podstawowa Nr 1 - ul. Okólna 14,

3) Szkoła Podstawowa Nr 2 - ul. Szkolna 9,

4) Szkoła Podstawowa Nr 3 - ul. Pomnikowa 21,

5) Szkoła Podstawowa Nr 4 - ul. Duża 3,

6) Zespół Szkół Nr 2 - ul. Wczasowa 5,

7) Wodociąg Marecki Sp. z o.o. - ul. Żeromskiego 30,

8) Wydział Monitoringu - ul. Klonowa 7.

Przez najbliższe dni czujniki będą uruchamiane i ewentualnie kalibrowane zdalnie. W przyszłym tygodniu cały system powinien już być w pełni funkcjonalny.

Jakość powietrza w Markach można stale kontrolować na MAPIE oraz w aplikacjach mobilnych na system Android oraz iOS.

Każdy z czujników wyposażony jest w poziomą diodę LED, która informuje o bieżącej jakości powietrza. Od barwy zielonej - jakość powietrza bardzo dobra - do czerwonej - zła. Na większości budynków czujniki znajdują się w widocznych miejscach. Tym samym bez konieczności weryfikacji jakości powietrza w aplikacjach czy internetowej mapie można określić ją za pomocą koloru diody LED na czujniku.

Co możesz zrobić, aby poprawić jakość powietrza?

  • nie pal śmieci,
  • korzystaj z węgla i paliwa dobrej jakości,
  • korzystaj z komunikacji miejskiej zamiast z własnego pojazdu.

W 2018 roku wdrożyliśmy Program wymiany kotłów opalanych paliwem stałym na ekologiczne źródła ogrzewania. Program będziemy kontynuować w kolejnych latach - tak, by jak najwięcej osób wymieniło "kopciucha" na efektywne i czyste źródło ogrzewania.

Jednocześnie zachęcamy mieszkańców do korzystania z programu rządowego Czyste Powietrze, dzięki któremu można uzyskać dotację lub pożyczkę na termomodernizację, wymianę kotłów itp.

Montaż czujników jakości powietrza jest kolejnym działaniem naszej gminy w walce ze smogiem. Chcemy, by każdy miał dostęp do narzędzi pokazujących jakość powietrza, by móc dostosować własną aktywność na zewnątrz do panujących warunków, minimalizując tym samym negatywne skutki smogu.

System Airly jest w pełni zintegrowany – od urządzeń do oprogramowania. Poprzez sensory Airly możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Airly to polska firma działająca na rynku od 2016 r. Główna idea, jaka jej przyświeca, to zwiększenie świadomości ludzi na temat jakości powietrza. W ciągu roku istnienia Airly podjęło współpracę z największymi firmami w naszym kraju i stworzyło najgęstszą sieć monitorującą jakość powietrza, która liczy już ponad 1300 urządzeń. W skład Inteligentnego Systemu Monitoringu Jakości Powietrza wchodzi wspomniana wyżej sieć sensorów, platforma, aplikacje na system Android i iOS, dane pomiarowe oraz prognoza zanieczyszczeń powietrza.

WOŚ
15 listopada 2018, godz. 09:32
#Środowisko #Szkoła Podstawowa Nr 1 #Szkoła Podstawowa Nr 2 #Szkoła Podstawowa Nr 3 #Szkoła Podstawowa Nr 4 #Zespół Szkół Nr 2 #Wodociąg Marecki

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry