bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

W Nowy Rok z nowym budżetem

Zobacz, jakie będą najważniejsze wydatki miasta w 2019 r.

Za kilka dni koniec kalendarzowego roku. W Sylwestra i Nowy Rok wiele tematów rozmów dotyczy planów na przyszły rok. Część z Państwa zaplanuje remont mieszkania, część wybierze się na kurs językowy, niektórzy wymienią auto na lepszy model. Z funkcjonowaniem samorządu jest podobnie, choć mowa o wielomilionowych kwotach i innych priorytetach. Na ostatniej sesji 2018 roku radni przyjęli budżet miasta na 2019 r. To na jego podstawie będą wydawane nasze pieniądze m.in. na edukację, politykę społeczną, inwestycje czy ekologię. W piątkowym głosowaniu wzięło udział 20 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 19 z nich przy jednym głosie wstrzymującym się.

Odrabianie zaległości

Oto podstawowe parametry mareckiego budżetu:

- dochody: 175 605 087 zł

- wydatki bieżące: 156 185 650 zł

- inwestycje: 41 350 684 zł

– Gdybyśmy zrezygnowali z inwestycji, mielibyśmy w budżecie prawie 20 mln zł nadwyżki. Tylko, że nie wyobrażam sobie, żebyśmy zrezygnowali z projektów prorozwojowych. Mamy zbyt dużo zaległości jeszcze z poprzedniego stulecia do nadrobienia – mówi niedawno na łamach biuletynu Marki.pl Jacek Orych, burmistrz Marek.

Beata Orczyk, skarbnik Marek, dodawała, że jest próba „kompleksowego spojrzenia na nasze miasto”

– Oprócz inwestycji jest w budżecie miejsce także na edukację, projekty społeczne, kulturalne i ekologiczne. Pokazujemy, że chcemy rozwijać się w wielu  kierunkach – tłumaczyła Beata Orczyk.

Na jakie cele będą zatem wydawane pieniądze? Najwięcej, bo aż 36 proc., trafi na marecką edukację. Liczba przedszkolaków i uczniów szybko rośnie – wraz z nimi nakłady na tę dziedzinę. Na drugim miejscu znajduje się pomoc społeczna (w tym świadczenie 500+). To 20 proc. wydatków. Na trzecim miejscu lokuje się kategoria transport i komunikacja (w tym są zawarte projekty drogowe). Na nią przeznaczymy 19 proc. wydatków. Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska trafi  8 proc. wydatków. W tej pozycji można znaleźć m.in. pieniądze na dopłaty do wymiany starych pieców na ekologiczne.

Lista inwestycji

Sporo będzie się działo na mareckich drogach.

– Wśród przyszłorocznych projektów znajdą się m.in. kontynuacja remontu Sosnowej-Kościuszki, budowa drogi do Zespołu Szkół nr 2, rozpoczęcie prac przy ciągu Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowa oraz kompleksowej przebudowie Lisa Kuli – mówi Jacek Orych.

Burmistrz podkreśla, że kolejna kamienica Briggsów zostanie wyremontowana (przetarg w toku), a miasto wróci do idei rozbudowy placu rekreacyjnego dla dzieci przy Sportowej. Zostanie też ogłoszone postępowanie na wybór wykonawcy Skweru Pamięci Narodowej.

–  Wiele jednak będzie zależało od wyników przetargów. Bo tu pojawiają się dwa pytania – czy firmy złożą oferty i jakie ceny w nich zobaczymy. My w każdym razie będziemy się starać, by to, co zaplanowaliśmy, zrealizować – podkreśla Jacek Orych.

TM
29 grudnia 2018, godz. 20:48
#Inwestycje #Miasto #Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry