bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Nowy blask miejsca pamięci

Podpisaliśmy umowę na stworzenie Skweru Pamięci Narodowej.

To miejsce szczególne w Markach. Pamięta tragiczne wydarzenia z 1942 r. Wówczas Niemcy zamordowali więźniów Pawiaka. Tę zbrodnię upamiętnia m.in. Pomnik Dziesięciu Powieszonych. I on też pozostanie centralnym punktem Skweru Pamięci Narodowej.

Już za kilka miesięcy będzie to miejsce spotkań mieszkańców, w którym mocno podkreślone zostaną różne wątki historyczne. To tam zostaną ulokowane trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytatem marszałka Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. W murze pamięci znajdą też miejsce dwie szklane cegły, w których zostanie umieszczona ziemia z najważniejszych polskich nekropolii pozostałych na Kresach, czyli Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.

Zmieni się przestrzeń wokół pomnika. Do niego będą prowadzić nowe chodniki, w tym jeden imitujący tory kolejki wąskotorowej. Na tyłach pomnika powstaną: pergola z miejscami siedzącymi i mur pamięci. Całość uzupełni mała architektura.

W środę podpisaliśmy umowę z wykonawcą inwestycji. Jest nim zwycięzca przetargu - konsorcjum pod wodzą firmy Ziel-Bud. Koszt inwestycji to 366,8 tys. zł.

TM
11 kwietnia 2019, godz. 06:38
#Inwestycje #Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry