bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Poetycki wieczór w bibliotece

W czwartek gościliśmy Klaudię Natalię Jaissle, która pochodzi z Marek, a od 2009 r. mieszka w Niemczech.

Wieczór poetycki poświęcony był najnowszej twórczości pani Klaudii, czyli wydanym w 2018 roku zbiorom poezji i esejów - PALETA BARW oraz ODCIEŃ&ESEJE. Pierwszy z nich poetka dedykowała mężowi; zawiera on trzy cykle wierszy: Szkice z natury, Zarys oraz Siciliana. Pani Klaudia zaprasza w nim czytelnika na podziwianie natury i próby odnalezienia się we współczesnym świecie. Ostatnia część tego zbioru Siciliana zamyka w sobie zaskakujące wrażenia z pobytu na Sycylii, gdzie autorka znajduje w głębi duszy zarówno odpowiedzi, jak i kolejne pytania na poprzednio odkryte tematy.

Pod koniec roku 2018 zostaje wydany zbiór ODCIEŃ&ESEJE, który poetka dedykuje swojej mamie Zofii Chojnowskiej - malarce i ikonopisarce.  W zbiorze poezji Klaudia Jaissle zaprasza czytelnika na odnalezienie kolorów, które odpowiadają różnym emocjom czy też stanom duszy. Autorka znajduje w odcieniach niebieskich smutne, zimne uczucia, po czym przechodzi z gorącej i pozytywnej czerwieni aż do świetlistej żółci, które wiąże min. z natchnieniem. Zbiór ESEJE zawiera teksty, które mają źródło w rzeczywistych wydarzeniach, sytuacjach i miejscach. Dotyczą osobistych przeżyć autorki oraz jej przemyśleń.
W świat poezji Klaudii Jaissle wprowadził zgromadzonych gości pan Aleksander Nawrocki - poeta, krytyk, tłumacz i wydawca. W swoim charakterystycznym stylu, wplatając często humorystyczne przemyślenia, opowiedział o najnowszych wierszach pani Klaudii. Podkreślił przy tym, jak ważnych, uniwersalnych wartości i emocji dotyczą. Życie z perspektywy  emigracji sprawia, że szczególnego znaczenia dla autorki nabierają  wiara, rodzina, obyczaje i ojczyzna.
Atrakcyjności wieczoru dodała również obecność pani Agnieszki Lużyńskiej – Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, która zasłuchanym uczestnikom spotkania czytała wiersze autorki. Wspaniałe grono gości w różnym wieku pani Klaudia Jaissle zauroczyła swoją otwartością, skromnością, ciekawością świata oraz dużą wrażliwością. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Nawet po jego zakończeniu poetycka dusza pani Klaudii niczym nimb otaczała wciąż słuchaczy. Wieczór zakończył się podziękowaniem za przybycie i wspólnie spędzony czas. Nie zabrakło autografów, dedykacji w książkach oraz wspólnych zdjęć poetki z czytelnikami. Mieszkańcy podczas spotkania mieli również niepowtarzalną okazję podziwiać prace plastyczne pani Klaudii.  
Poetycki wieczór z panią Jaissle zorganizowano w ramach mareckich spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.

Wiersze i prace plastyczne artystki dostępne są na stronach:
www.ame-muse-bouche.blogspot.com  www.perlenbilder.blogspot.com  

 

Biblioteka Publiczna M. Marki
26 kwietnia 2019, godz. 21:07
#Kultura #Biblioteka Publiczna

zdjecie
fot. 1
fot. 2

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry