bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

"To nie było wkroczenie, to była agresja"

Mareckie obchody ofiar sowieckiej napaści na nasz kraj

Wtorek, godz. 11.00. Przy kaplicy pod wezwaniem NMP Matki Kościoła gromadzą się mieszkańcy Marek. To tu znajdują się tablice upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej. To tu odbywają się dziś obchody 80 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Gdy polska armia stawiała czoła Niemcom, 17 września 1939 r. otrzymała cios w plecy.

- Niestety, często pojawiają się sformułowania, określające wydarzenia sprzed 80 lat mianem wkroczenia Armii Czerwonej do Polski. Z szacunku dla prawdy historycznej musimy używać prawidłowych określeń – to była agresja, to był napad – mówił podczas spotkania Antoni Widomski, historyk i honorowy prezes OSP w Markach.

Przypomniał, że wschodnią granicę Rzeczpospolitej przekroczyło 600 tys. czerwonoarmistów.

- Przykre jest to, że połowa Polaków nie potrafi skojarzyć daty 17 września – mówi Antoni Widomski.

Podkreśla, że agresja miała katastrofalne skutki dla polskiego społeczeństwa. Ich symbolem była zbrodnia katyńska. Z premedytacją w Katyniu, Twerze i Miednoje wymordowano ponad 20 tys. oficerów – inteligencji naszego kraju.

Głos zabrał również burmistrz Jacek Orych. Przypomniał, że 17 września to również Światowy Dzień Sybiraka. Ostrożnie szacuje się, że w czasie II wojny światowej zesłano w głąb Rosji ponad 300 tys. osób. Niektóre źródła mówią o nawet milionie.

- Dziś spłacamy – jako państwo – dług wobec potomków Sybiraków. Po prawie 80 lat te rodziny wracają do naszego kraju. My także – jako miasto – przyjęliśmy repatriantów z Kazachstanu – przypomniał burmistrz.

Po okolicznościowych przemówieniach pod pamiątkowymi tablicami złożone zostały wieńce. Pochodziły one od kombatantów, mareckich seniorów, przedstawicieli szkół. W imieniu mieszkańców Marek wieniec złożyli burmistrz Jacek Orych i radny Jarosław Jaździk. Na koniec spotkania ksiądz proboszcz Dariusz Gugała poprowadził okolicznościową modlitwę.

- Zapraszam Państwa na kolejną uroczystość o charakterze patriotycznym. 27 września w samo południe będziemy obchodzić na Strudzę 80 rocznicę powstania polskiego państwa podziemnego – dodaje Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta.

TM/WPZ
17 września 2019, godz. 15:13
#Miasto

zdjecie
fot. 1
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry