bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Samorządowcy piszą do premiera

Drastyczny spadek dochodów z PIT grozi wyhamowaniem inwestycji.

Jednym z głównych źródeł dochodów samorządów jest udział w podatku PIT. Do wspólnej miejskiej kasy wpływa 38 proc. z tego, co oddajemy fiskusowi. Niestety, tegoroczne wpływy są dużo niższe od przewidywań strony rządowej, a także od dochodów z 2019 r.

„W gminach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Warszawa (SMW) stwierdzono w ostatnich dniach, że ubytek ten w kwietniu bieżącego roku – w porównaniu z kwietniem 2019 r. – wyniósł średnio około 40 proc.” – czytamy na stronie SMW.

Członkowie stowarzyszenia wystosowali w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Część gmin już w marcu br. sygnalizowała znacząco niższe wpływy z PIT, ale w kwietniu stało się to udziałem nas wszystkich i to na dużo większą skalę. Logicznym wydaje się założenie, że opisany wyżej problem nie dotyczy tylko samorządów Mazowsza, a skoro tak, mamy do czynienia z kryzysem na skalę ogólnopolską, który pozostawiony bez odpowiedzi może wprost zagrażać gminom utratą płynności finansowej” – czytamy w piśmie podpisanym przez Michała Olszewskiego, prezes stowarzyszenia i wiceprezydenta Warszawy.

SMW uważa, że skokowy spadek dochodów jest „całkowicie niezrozumiały” i zwraca się do premiera o pilne wyjaśnienie sprawy.

„Ubytek dochodów, o którym mówimy, jest niezwykle niepokojący przede wszystkim dlatego, że uderzy bezpośrednio w naszych mieszkańców, bo bezpośrednim skutkiem stanie się przymusowe zahamowanie inwestycji w gminach, co pociągnie za sobą trwały wzrost bezrobocia, który jeszcze spotęguje kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa” - ocenia stowarzyszenie.

SMW uważa, ze temat powinien niezwłocznie stać się przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Całość pisma TUTAJ

TM
8 maja 2020, godz. 23:42
#Miasto #Inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry