bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Sposób na nieuczciwych

Coraz więcej samorządów decyduje się na uzależnienie opłat za wywóz odpadów od wskazań wodomierza.

Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” informuje, że miliony mieszkańców naszego kraju nie płacą za zagospodarowanie odpadów lub zaniżają dane w deklaracji śmieciowej. Jak podaje gazeta, w takiej sytuacji coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzenie systemu „od wody”. W tym roku zacznie on obowiązywać w naszym mieście. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” burmistrz Jacek Orych tłumaczy, że najlepiej by było, gdyby mieszkaniec płacił za śmieci, które wyprodukował. Niestety nasze prawo nie przewiduje takiej możliwości. Samorządowiec podkreśla, że system „od wody” nie jest idealny, ale ma kluczową zaletę - nie pozwala oszukiwać.

- Z naszych szacunków wynika, że od 8 do 10 tys. mieszkańców Marek w ogóle nie płaci za wywóz śmieci. Te osoby nie są zgłoszone w deklaracji, w której to mieszkaniec sam podaje liczbę osób zamieszkujących dany lokal. To przykre. Oznacza to bowiem, że płacą za nich inni – z budżetu miasta. A przecież tak nie powinno być. Muszą pośrednio płacić więcej, bo mają nieuczciwego sąsiada. Dlatego postanowiliśmy powiązać wysokość opłat z zużyciem wody. Wtedy brak deklaracji śmieciowej lub zaniżanie liczby domowników nic nie da. Naciągacz się nie ukryje – mówi Jacek Orych.

Burmistrz dodaje, że w ubiegłym roku dołożyliśmy do systemu gospodarki odpadami 4 mln zł, a w tym dołożymy około 7 mln zł.

- Są to pieniądze, które mieszkańcy – ci nieuczciwi – powinni zapłacić, a tego nie robią – dodaj.

Linki do artykułów "Rzeczpospolitej"

Główny tekst

https://regiony.rp.pl/z-regionu/28493-nie-wszyscy-placa-za-smieci

Rozmowa z burmistrzem

https://regiony.rp.pl/z-regionu/28504-burmistrz-marek-nieuczciwi-sie-nie-ukryja-a-my-mniej-dolozymy

TM
20 lipca 2020, godz. 09:21
#Środowisko #Miasto #Nowy system odpadowy

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry