bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Zasada 5R

To, ile powstaje odpadów, zależy od nas samych. Podejmując racjonalne decyzje wspólnie możemy ograniczyć ich strumień.

Z każdym rokiem z Marek wyjeżdża coraz więcej odpadów. W 2017 r. było to 11,57 tys. ton, dwa lata później – 13,95 tys. ton. Rzecz jasna, wzrost jest związany zarówno z tym, że produkujemy więcej odpadów, jak i tym, że jest nas coraz więcej. W 2017 r. odbieraliśmy śmieci z 8,22 tys. nieruchomości, w 2019 r – z prawie 8,67 tys. Czy jesteśmy zatem skazani na ciągły wzrost masy odpadów i coraz wyższe faktury dla firmy zajmującej się ich wywozem i zagospodarowaniem?

Wszyscy możemy przynajmniej spróbować osłabić ten trend. Coraz bardziej popularna jest filozofia życia pod nazwą „zero waste”. Co się kryje za tymi słowami? Najprościej powiedzieć „brak śmieci” lub „nie marnujemy”. Wszyscy – dziecko, pracujący, emeryt – bez wyjątku mogą sta-rać się, by tych odpadów było jak najmniej. Chyba najmocniej do nas trafił zwyczaj robienia zakupów z własną torbą. Już nie kupujemy setek tysięcy foliowych toreb, które później walają się po wysypiskach śmieci. Bierzemy solidną, materiałową torbę wielorazowego użytku i z nią idziemy do sklepu/na bazar. To taki polski symbol „zero waste”. Tak naprawdę w tej całej filozofii życia chodzi o ograniczanie „śmiecenia” na wielu etapach – począwszy od zakupów, przez użytkowanie, a skończywszy na zagospodarowanie odpadów.

Na zachodzie modna zrobiła się zasada 5R. To skrót od pięciu angielskich słów:
➧ refuse, czyli odmawiaj (np. nie używaj jednorazowych opakowań, nie bierz ulotek, chodź z własną butelką na wodę)

➧ reduce, czyli ograniczaj (kupuj tylko to, co ci jest naprawdę potrzeb-ne. Jeśli kupisz za dużo artykułów spożywczych, stracą datę przydatności do spożycia i będziesz je musiał wyrzucić)

➧ reuse, czyli używaj ponownie (został ci słoik po zakupach? Nie wyrzucaj go. Zrób w nim przetwory na zimę)

➧ recycle, czyli segreguj i przetwarzaj w domu (nie wyrzucaj np. plastikowych butelek i ulotek do śmieci zmieszanych)

➧ rot, czyli kompostuj (dzięki temu – zamiast wywozić zielone odpady – można je zamienić na własny kompost. Takie zachowania promujemy częściowym zwolnieniem z opłaty.

W systemie śmieciowym w 2019 r. mieliśmy 34,83 tys. osób. Jeśli w ciągu roku każda z nich ograniczy produkcję śmieci o 12 kg (kilogram na miesiąc), wówczas zmniejszymy masę odpadów o ponad 400 ton!

TM
3 sierpnia 2020, godz. 12:59
#Miasto #System odpadowy #Środowisko

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry