MEN opracował regulacje prawne, które pozwolą prowadzić zajęcia w formie dostosowanej do sytuacji epidemicznej
Nowe rozwiązania prawne pozwalają m.in. wprowadzić model mieszany pracy szkoły i placówki czy nauczanie zdalne. Co do zasady jednak, od pierwszego września uczniowie rozpoczną edukację w szkołach stacjonarnie, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN. Natomiast na obszarach, w których zostały wyodrębnione strefy z uwagi na większe ryzyko zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 są dodatkowe zalecenia, które dyrektor placówki może zastosować. W placówkach oświatowych nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa.
Standardowym sposobem organizacji zajęć będą zajęcia tradycyjne, w szkole. Dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) – wariant B lub zdalne – wariant C. Możliwe to będzie po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Warto zaznaczyć, że wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkół w tryb mieszany czy zdalny. W takich wypadkach powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych szkoły lub placówki.
W przypadku funkcjonowania placówki w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału z poszczególnych przedmiotów.
Szczegółowe informacje dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego i zasad z tym związanych znajdziecie Państwo na stronach szkół.
Wytyczne dla przedszkoli (25.08.20)
Źródło: men.gov.pl
WPZ
24 sierpnia 2020, godz. 13:34
#Miasto #Edukacja #Koronawirus
© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03
ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa