bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

81. rocznica powstania Państwa Podziemnego

Tradycyjnie już obchodziliśmy święto 27 września.

27 września 2020 r. w Markach. o godz. 12.00 przy pomniku żołnierzy AK na Strudze, pomimo niesprzyjającej aury,  obchodziliśmy święto Polskiego Państwa Podziemnego. Święto to uchwalił Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (11 września 1998 r.) dla uczczenia pamięci Polaków, którzy w 1939 roku powołali do życia tajne państwo ze wszystkimi jego strukturami: parlamentem, do którego weszli przedstawiciele wszystkich partii, rządem, wymiarem sprawiedliwości, skarbem i gospodarką, szkolnictwem, zdrowiem i pomocą społeczną, kulturą, a także armią. Polskie Państwo Podziemne działało na terenach okupowanych od 1939 do 1945 i było fenomenem w wojennej Europie.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawieciele środowisk senioralnych, kombatantów, mieszkańcy oraz reprezentanci OSP Marki i władz miasta. Pod pomnikiem złożono kwiaty i rozpalono znicze.

W imieniu mieszkańców wiązankę złożyli Burmistrz Dariusz Pietrucha, Przewodniczący Miasta Marki Paweł Pniewski, radna Agnieszka Lużyńska oraz reprezentanci mareckich seniorów. Nie zabrakło reprezentanta kombatantów - Pana Michała Babiucha.

Po krótkiej uroczystości część osób udała się pod pamiątkową tablicę, aby oddać cześć Pani Zofii Janinie Kukier, którą za przynależność do Armii Krajowej zamordowało gestapo  w 1944 r.

Cześć pamięci Tych, którzy chcieli i potrafili budować zręby państwowości polskiej w najtrudniejszych warunkach wojennej zawieruchy.

 

 

WPZ
27 września 2020, godz. 13:00
#Miasto #Kultura

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry