bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Życie codzienne podczas Bitwy 1920 r.

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy na skwerze obok ratusza

Skwer obok ratusza to serce naszego miasta. Do niedawna mogliśmy tu oglądać wystawę o mareckiej ciuchci. Od środy – o Markach i naszych mieszkańcach podczas bardzo burzliwego czasu Bitwy Warszawskiej, gdy decydowały się losy Polski i Europy.

Na sześciu tablicach pokazujemy nasze miasto w kontekście działań wojennych, starań organizacji społecznych, roli parafii, przy której toczyło się życie markowian. Na jednej z nich znajdą Państwo panoramę naszego miasta z 1931 r. To doskonały materiał porównawczy z dzisiejszymi czasami - zobaczycie jak bardzo Marki się zmieniły. Nie zapomnieliśmy też o kolejce mareckiej i jej pracownikach. Na wystawie znaleźli się także zwykli markowianie, którzy - podobnie jak my dzisiaj – jeździli na rowerze, pracowali i spotykali się ze znajomymi.

Mamy nadzieję, że dzięki wystawie poczują Państwo klimat tamtych czasów. Autorem i jej pomysłodawcą jest marecki regionalista Zbigniew Paciorek, autor „Roczników Mareckich”. Archiwalne fotografie pochodzą z rodzinnych archiwów: Grzegorza Młodzianowskiego, Bogusława Dąbkowskiego, Zbigniewa Motyczyńskiego, Zenobii Żbikowskiej oraz zbiorów Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.

WPZ
14 października 2020, godz. 16:45
#Miasto

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry