bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Nowe rozliczenia za śmieci nie tylko w Markach

Coraz więcej gmin (w tym Warszawa) przechodzi na system związany z zużyciem wody.

W ubiegły czwartek Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą zmian związanych z gospodarowaniem odpadami. Radni zdecydowali m.in., że naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami będzie uzależnione od zużycia wody. Stawka w Warszawie wynosić będzie 12,73 zł/m. sześc. zużytej wody. Ryczałt będzie wyliczany na podstawie średniej wynoszącej 4,0 m.sześc./na osobę/ za miesiąc.

Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 roku na terenie Marek również obowiązuje system naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powiązany z zużyciem wody. Stawka w naszym mieście to 11,22 zł/m.sześc. zużytej wody z nieruchomości. Mieszkaniec może sam wybrać najkorzystniejszy dla niego okres co najmniej 81 następujących po sobie dni, na podstawie którego wylicza sobie opłatę. Jeśli chodzi o rozliczenie ryczałtowe, to rachunek za odpady jest wyliczany na podstawie średniej wynoszącej 3 m.sześć/na osobę/za miesiąc.

- Wielu mieszkańców chwali ten system jako sprawiedliwy i dający oszczędności w porównaniu do systemu opartego na liczbie mieszkańców. Dzięki temu trafiają do niego te osoby, które unikały lub zaniżały opłaty – uważa Grzegorz Kasprowicz, zastępca Burmistrza Miasta Marki.

Pamiętajmy o obowiązkowych pojemnikach na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne. Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażyć nieruchomość w pojemnik do gromadzenia odpadów, a w terminach ich zbiórki udostępnić go firmie wywozowej. Pojemniki muszą spełniać odpowiednie normy, o których piszemy TU.

Odpady od wody wprowadziła również Gmina Radzymin i Wołomin. Inne miasta z powiatu również przymierzają się do zmian.

- Coraz więcej samorządów na Mazowszu zmienia metodę naliczania opłat właśnie na system powiązany z zużyciem wody. Spośród czterech opcji, jakie daje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ta wydaje się być najlepsza, choć oczywiście nieidealna – zaznacza Grzegorz Kasprowicz.

- Po wprowadzeniu uchwał przez Radę Miasta Marki, kontaktowały się z nami miasta i gminy z całej Polski chcąc zasięgnąć informacji o naszych rozwiązaniach - dodaje Marcin Skrzecz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

WOŚ
21 października 2020, godz. 06:40
#Środowisko #System odpadowy

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry