bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Marki Włącz się z PIT

Od Twojej decyzji zależy, czy Twoje podatki będą pracować lokalnie. Zobacz film na ten temat!

Od dzisiaj (15 lutego) można wypełniać i składać roczne deklaracje podatkowe. Czy mamy jakikolwiek wpływ na to, co się dzieje z podatkami, które płacimy państwu? Mamy! Od naszej decyzji zależy, gdzie trafi 38 proc. naszych obciążeń. Wszystko zależy od tego, jakie miejsce zamieszkania wpiszemy w rocznym PIT. Jeśli w Markach – część naszych podatków wróci do naszego miasta i będzie tu pracować. Jeśli inny – trafią gdzieś do innej miejscowości w Polsce.

Średnio każdy z nas wnosi do wspólnego miejskiego budżetu poprzez PIT około 1800-1900 zł rocznie.

- Według urzędu skarbowego, PIT rozliczało w Markach do tej pory około 35 tys. osób. Serdecznie za to dziękuję. Dzięki Waszym decyzjom m.in. finansujemy kształcenie dzieci (przez pięć lat liczba uczniów powiększyła się o 47 proc. i dalej rośnie), realizowaliśmy i realizujemy inwestycje, płacimy za pierwszą strefę biletową, dopłacimy do wymiany pieców-kopciuchów – mówi burmistrz Jacek Orych.

W tym roku dochody z PIT są szacowane na 65,3 mln zł. To jedna czwarta dochodów miasta. Ale tych pieniędzy mogłoby być więcej. I to za sprawę prostej decyzji. Wystarczy w rocznym zeznaniu wpisać marecki adres zamieszkania, a PIT skierować do Urzędu Skarbowego w Wołominie. W dobie internetu i portalu „Twój e-PI” jest to banalnie proste… Stawką są ogromne pieniądze, których potrzebujemy na edukację i inwestycje.

- Jeśli konserwatywnie przyjmiemy, że 10 tys. osób mieszka w Markach (choć pewnie raczej 15 tys.), ale nie rozlicza się w skarbówce w Wołominie, to oznacza, że rocznie tracimy 18 mln zł (przy 15 tys. mieszkańców - 27 mln zł). Jak przemnożymy to np. przez 10 lat, wyjdzie minimum 180 mln zł. Za takie pieniądze w obecnych cenach można wybudować 25-30 km dróg w standardzie Zygmuntowskiej - Zagłoby czy Głównej (odwodnienie, nowa jezdnia, chodnik, droga rowerowa) albo 300 km nakładek (tylu nie potrzebujemy) – tłumaczy Jacek Orych.

A zatem - modyfikując odrobinę nasze miejskie hasło - Marki Włącz się z PIT.

Więcej na temat kampanii.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu poniżej:

TM
15 lutego 2021, godz. 00:59
#Miasto #Inwestycje #Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry