bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i... Marki

Jesteśmy w gronie miast, do których sprowadza się najwięcej mieszkańców

Portal „Tu warto mieszkać” przygotował na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego materiał poświęcony migracji w polskich miastach (czyli różnicy między wprowadzającymi się a wyprowadzającymi się w I półroczu 2020 r.).

- Gdyby stworzyć kategorię miast liczących do 100 tys. mieszkańców, Marki znalazłyby się na…. pierwszym miejscu. Ale portal nie tworzył oddzielnych kategorii, wszystkie miasta – duże i małe – znalazły się w jednym zestawieniu. I pozycja Marek w zestawieniu też będzie zaskakująca. A konkretnie - zaskakująco wysoka – pisze na FB Jacek Orych, burmistrz Marek.
 

A tak wygląda pierwsza dziesiątka zestawienia:

Miasto        Saldo migracji

  1. Warszawa +2526
  2. Kraków  +1368
  3. Wrocław  +638
  4. Gdańsk  +622
  5. Miasto Marki: +592
  6. Gmina miejsko-wiejska Żukowo – bez miasta Żukowo (okolice Trójmiasta) +573
  7. Gmina Długołęka (okolice Wrocławia) +516
  8. Gmina Dopiewo (okolice Poznania) +487
  9. Gmina miejsko-wiejska Kórnik – bez miasta Kórnik (okolice Poznania) +472
  10. Gmina Lesznowola (okolice Warszawy) +437

Te dane potwierdzają to, o czym pisałem wielokrotnie. Od kilku lat nasze miasto jest miejscem intensywnej zabudowy mieszkaniowej - zarówno deweloperskiej jak i indywidualnej. Bliskość Warszawy, niższe niż w stolicy ceny nieruchomości, oddanie obwodnicy, pierwsza strefa biletowa komunikacji miejskiej, wybudowanie praktycznie od zera sieci kanalizacji sanitarnej, potężne miliony wydane na rozbudowę zaplecza edukacyjnego – to wszystko powoduje, że przybywa nam mieszkańców – opisuje Jacek Orych.

Samorządowiec przypomina, że mamy już dane za cały 2020 r. Liczba mieszkańców (tych formalnych) zwiększyła się z 33,8 tys. do ponad 35 tys. (na 31 grudnia 2020 r.).

Piszę o migracji zarówno w kontekście szansy, jakim jest napływ nowych mieszkańców, jak i kolejnych wyzwań, jakie czekają nasz samorząd. Szansy, bo nowi mieszkańcy to rozwój miasta. Warto zwrócić uwagę, że większość mniejszych miast w naszym kraju boryka się z odpływem ludności. A to w dłuższej perspektywie będzie generować im problemy. My zaś zyskujemy kapitał ludzki - bezcenny w wieku nowoczesnej gospodarki.

Ale żeby nie było tak słodko – nam też łatwo nie jest. Weźmy chociaż edukację – w ciągu ostatnich pięciu lat liczba dzieci w szkołach i przedszkolach zwiększyła się o 50 proc. i obecnie przekracza już 4 tys. Dlatego w ostatnich latach rozbudowywaliśmy ze ogromne pieniądze infrastrukturę edukacyjną – stawiając od zera MCER i dwa budynki przedszkolne oraz rozbudowując i powiększając dwie inne szkoły podstawowe. Na wszystko nie mamy jednak pieniędzy. Z budżetem samorządu jest jak z budżetem domowym. Liczymy na co nas stać i podejmujemy decyzje – dodaje Jacek Orych.

Samorządowiec apeluje, by osoby, które zamieszkały w Markach, rozliczały PIT ze wskazaniem mareckiego adresu. Miasto szacuje, że rocznie nie robi tego około 10-15 tys. osób. To roczna strata 15-27 mln zł – pieniędzy, które mogłyby pracować lokalnie…

TM
30 marca 2021, godz. 10:52
#Miasto #PIT dla Marek = inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry