bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Marki w pierwszej dwudziestce w kraju

Jesteśmy miastem, do którego sprowadza się bardzo wielu mieszkańców.

W pierwszej połowie tego roku informowaliśmy Państwa o rankingu, zrealizowanym przez portal „Tu warto mieszkać”. Jego autorzy wzięli pod lupę saldo migracji (czyli różnicę między liczbą osób przeprowadzających się i wyprowadzających się). Brane były wówczas pod uwagę wyłącznie dane o liczbie takich osób. Zajęliśmy piąte miejsce w kraju – po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku (LINK).

W kolejnym zestawieniu portal „Tu warto mieszkać” zmienił metodologię liczenia. Wziął pod uwagę saldo migracji za cały 2020 r., ale przeliczył je na 1000 mieszkańców. W ten sposób z rankingu wypadły wszystkie duże miasta. Po tej zmianie Marki znalazły się na 19 miejscu w Polsce. W naszym przypadku saldo migracji wyniosło 29,4 osoby na 1000 mieszkańców. Jeśli chodzi o gminy z województwa mazowieckiego, przed nami znalazły się jedynie Wieliszew (+49), Lesznowola (+33,8) i Ożarów Mazowiecki (+33).

Na pierwszym miejscu w Polsce uplasowała się gmina Czernica z woj. dolnośląskiego. W jej przypadku wskaźnik migracji wyniósł 50,6 osoby na 1000 mieszkańców.

Gdy spojrzy się na dane dotyczące wszystkich gmin, można zauważyć, że w zdecydowanej większości polskich miast ich mieszkańcy masowo przeprowadzają się do okalających je mniejszych miejscowości. Czyli na ogół to przeprowadzka z mieszkania w bloku lub kamienicy do własnego domku pod miastem. Ten trend, zwany suburbanizacją, jest obecnie najsilniejszy w Polsce – tłumaczą autorzy raportu.

Dlaczego do Marek sprowadza się tylu nowych mieszkańców? Odpowiedzi jest co najmniej kilka i wszystkie będą prawdziwe. Dosłownie za miedzą jest potężny warszawski rynek pracy. Ceny nowych nieruchomości są nadal niższe niż w stolicy. A ponadto…

W ostatnich latach w naszym mieście doszło do gigantycznych zmian infrastrukturalnych. Została oddana do użytku obwodnica Marek, która odkorkowała centrum miasta. Wodociąg Marecki zbudował praktycznie od zera sieć kanalizacji sanitarnej. Powstały nowe obiekty szkolne, w tym Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, pełniące również funkcje kulturalne i sportowe. Uruchomiliśmy miejsca spotkań dla mieszkańców: Park Wolontariuszy przy Sportowej oraz Centrum Aktywności Fabryczna 3. Mamy także pierwszą strefę biletową – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Skala nowych inwestycji (w tym także drogowych) w dużej mierze zależy od decyzji m.in  mieszkańców. Jednym z podstawowych źródeł finansowania samorządów jest udział w podatku PIT. Raz do roku każdy z nas wypełnia zeznanie roczne. To, czy część jego podatków trafi do Marek, zależy od zadeklarowanego w PIT miejsca zamieszkania. Regularnie apelujemy do Państwa, by były to Marki.

TM
18 października 2021, godz. 15:06
#Miasto #Inwestycje #Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry