facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Marki pobiegły wilczym tropem

opubl.:27 lutego 2017, godz. 14:43
tagi:Burmistrz, organizacje pozarządowe, sport rekreacja, nagrania video, multimedia

Sportowo uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. W biegu na dwóch dystansach wokół zbiornika Meksyk udział wzięło blisko 200 osób.

Marki przyłączyły się do organizacji odbywającego się już po raz V biegu Tropem Wilczym, który z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w wielu miejscowościach - nie tylko w Polsce, ale także w Wilnie, Żytomierzu i Londynie. W Markach, 26 lutego, rywalizowano na dwóch dystansach: 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zastrzelono ostatniego żołnierza wyklętego sierż. Józefa Franczaka ps. Lalek) oraz 6 km.

Jak przystało na prawdziwy bieg przełajowy o zabarwieniu militarnym trasa dla biegaczy była bardzo wymagająca. A to za sprawą pogody, która nie była łaskawa. Zawodnicy musieli zmagać się z deszczem oraz porywistym wiatrem Dodatkową przeszkodą był podmokły teren za sprawą opadów deszczu i śniegu tuż przed dniem zawodów.

Wydarzenie miało wymiar nie tylko sportowy, ale również charytatywny. 80 uczestników biegu wzięło udział w akcji na rzecz 2,5 letniego Wojtusia chorego na stwardnienie guzowate, padaczkę lekooporną i autyzm. Dzięki pobraniu z biura zawodów specjalnej kartki z napisem „Biegnę dla Wojtusia”, z którą zawodnicy dobiegli do mety, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże fundusze na kosztowne leczenie chłopca.

Bieg zorganizowano we współpracy z klubem Markowi Biegacze oraz Społecznym Komitetem Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach.

Rywalizację sportową poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Pustelniku z udziałem porucznika Armii Krajowej Michała Babiucha, pocztów sztandarowych szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz władz miasta. Podczas liturgii odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który mareckie obchody objął honorowym patronatem.

- Niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej – napisał prezydent w liście.

WPK, PP

  • fot. 0
  • fot. 1
  • fot. 2
  • fot. 3
  • fot. 4
  • fot. 5
  • fot. 6
  • fot. 7

 

generowano: 0.0138s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa