facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Wspólna inwestycja powiatu i miasta

opubl.:10 marca 2017, godz. 09:15
tagi:Burmistrz, Urząd Miasta, drogi, inwestycje

Ulice: Sosnowa i Kościuszki przejdą gruntowną modernizację. Na finansowanie drogi złożą się powiat, miasta oraz UE.

Sosnowa i Kościuszki to jeden z najbardziej uczęszczanych ciągów komunikacyjnych na terenie Marek. Łączy on warszawską Białołękę z Aleją Marszałka Piłsudskiego. Droga należy do powiatu, ale do jej przebudowy dołożą się miasto oraz Bruksela. Dziś samorządy podpisały porozumienie.

- Umowa z Markami jest przykładem dobrej współpracy między nami a miastem. Przy wspólnym działaniu można wiele osiągnąć. To także dowód, że nasz powiat jest potrzebny. Pragnę podkreślić, że zarząd i radni powiatu świetnie orientują się, które problemy należy rozwiązywać w pierwszej kolejności – zaznaczył Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński.

- Wspólnie ze starostwem ułożyliśmy finansowe puzzle. Samodzielna realizacja tej inwestycji – przez powiat lub miasto – byłaby bardzo dużym ciężarem. Dlatego zdecydowaliśmy się pokryć koszty tej inwestycji wspólnie i dodatkowo sięgnąć po zewnętrzne dofinansowania – dodaje Jacek Orych, burmistrz Marek.

Wstępnie koszt inwestycji jest szacowany na 9,6 mln zł. Zakres inwestycji obejmuje budowę kanalizacji deszczowej, drogi rowerowej, modernizację nawierzchni, chodników oraz oświetlenia.

- Ulice Sosnowa i Kościuszki zmienią się nie do poznania – dodaje Kazimierz Rakowski.

Budowę kanalizacji deszczowej, która pozwoli podłączyć boczne, mareckie ulice, strony pokryją w proporcjach 55 proc. (miasto) oraz 45 proc. (powiat). Jeśli chodzi o modernizację drogi, powiat wyłoży 70 proc. kosztów, a miasto 30 proc. Marki już zapewniły sobie środki z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W ten sposób 3 mln zł wpłaci Bruksela.

- Musimy rozliczyć unijne pieniądze do połowy 2018 r. Dlatego jak najszybciej będziemy chcieli ogłosić postępowanie przetargowe i wyłonić jego zwycięzcę – podkreśla Jacek Orych.

Miasto będzie starać się również o uzyskanie niskooprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z funduszu ochrony środowiska, którą przeznaczy na budowę kanalizacji deszczowej.

Na ciekawe aspekty podczas piątkowej konferencji prasowej zwrócili radni powiatu wołomińskiego: Janusz Werczyński oraz Arkadiusz Werelich.

- Umowa jest ukoronowaniem wielomiesięcznych przygotowań. Wypracowano nowe standardy współpracy między powiatem a gminami. Dla mnie, mieszkańca Marek, to rzecz wspaniała – jedno z dwóch głównych połączeń z Warszawą będzie zmodernizowane - podkreślał Janusz Werczyński.

- Na początku kadencji przeprowadziliśmy analizę, z której wynikało, że Marki otrzymały bardzo mało pieniędzy z powiatu. Teraz to się zmienia. Na przebudowę Sosnowej i Kościuszki popłynie 4,7 mln zł. Jak na powiat – są to bardzo duże środki – szacował Arkadiusz Werelich.

 http://www.marki.pl/www/pliki/sciezki_duze.jpg

WPK, TM

  • fot. 0
  • fot. 1
  • fot. 2

 

generowano: 0.0143s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa