facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Pierwsza pomoc w praktyce

opubl.:20 marca 2017, godz. 12:50
tagi:Urząd Miasta

Karetka stojąca przez dwa dni na parkingu przy ratuszu mogła budzić niepokój, ale z wyjaśniamy - nic się nie stało, to tylko szkolenie.

W listopadzie 2015 r. na posiedzeniu Rady Miasta zapadły pierwsze decyzje w kwestiach związanych z poprawą bezpieczeństwa na terenie Miasta i Gminy Marki. Tym samym rozpoczęła się realizacja programu mającego na celu zapewnienie powszechnego dostępu do automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Do dziś w ramach realizacji programu funkcjonującego pod nazwą „Marki dla serca – włącz się” z funduszy budżetu miasta Marki zakupiono i rozlokowano na jego terenie 8 sztuk tego typu urządzeń.

Dwudniowe szkolenie pracowników mareckiego magistratu było kolejnym z etapów realizacji programu poprawy bezpieczeństwa na terenie naszego miasta. W trakcie zajęć biorący w nich udział mieli okazję zapoznać się z zasadami bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy, a także mogli skonfrontować teorię z praktyką w trakcie improwizowanych scenek przedstawiających realne zagrożenia, z jakimi można się zetknąć w codziennym życiu i pracy. Jednym z elementów ćwiczeń było wykorzystanie i prawidłowa obsługa automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Mamy nadzieję, że wiadomości i doświadczenia przydadzą się każdemu tylko i wyłącznie w teorii, ale gdyby jednak doszło do nieoczekiwanej sytuacji zagrażającej życiu, to każdy z przeszkolonych pracowników doskonale poradzi sobie z problemem.

A czy Państwo wiedzą gdzie na terenie naszego miasta zlokalizowane są automatyczne defibrylatory zewnętrzne i jak właściwie z nich korzystać? Jeśli nie to podpowiadamy, że mareckie AED są zlokalizowane w następujących obiektach:

 1. 1.  AED dostępne całodobowo:
 • Urząd Miasta Marki – Al. J. Piłsudskiego 95, 05-270 Marki       
 • Komisariat Policji w Markach – ul. Sportowa 5, 05-270 Marki
 1. 2.  AED dostępne w godzinach pracy obiektów:
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego – ul. Okólna 14, 05-270 Marki
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy AK II rejonu “Celków” – ul. Szkolna 9, 05-270 Marki
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920r. – ul. Pomnikowa 21, 05-270 Marki
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Roweckiego “GROTA” – ul. Duża 3, 05-270 Marki
 • Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II – Al. J. Piłsudskiego 96, 05-270 Marki
 • Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia – ul. Wczasowa 5, 05-270 Marki

 

Urządzenia można również znaleźć za pomocą dostępnych aplikacji internetowych i w wersjach na urządzenia mobilne, zarówno z systemem Android jak i iOS.

W internecie urządzeń można szukać za pośrednictwem strony „Ratuj z sercem”, na której umieszczono mapę wraz z lokalizacjami i informacjami na temat dostępności urządzeń na terenie naszego kraju – link do strony: http://ratujzsercem.pl/Home.aspx

Dla urządzeń mobilnych dostępna jest aplikacja pod nazwą „Staying Alive”. Więcej informacji na jej temat można znaleźć tutaj: http://www.stayingalive.org/pl.php natomiast pliki instalacyjne na urządzenia w zależności od wersji systemu operacyjnego są dostępne:

Aplikacja ta oprócz aktualizowanej na bieżąco mapy z lokalizacją urządzeń AED i funkcji nawigacji, posiada również interaktywną zakładkę podpowiadającą właściwą kolejność czynności ratunkowych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i konieczności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanej osobie.

MK

 • fot. 0
 • fot. 1
 • fot. 2

 

generowano: 0.0139s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa