facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

O noblistce w Markach

opubl.:17 maja 2017, godz. 17:53
tagi:jednostki miejskie, kultura, edukacja

Czy Maria Skłodowska Curie przebywała w naszym mieście? Poznaliśmy odpowiedź na to pytanie!

Co roku na  Noc Muzeów placówki kulturalne przygotowują bogatą ofertę dla zwiedzających. W ramach tej akcji Archiwum Urzędu Miasta Marki już 13 maja zaprosiło mieszkańców do obejrzenia dwóch wystaw: „Maria Skłodowska – Curie” i „85 lat Instytutu Radowego w Warszawie”. Jest to przecież rok związany z wieloma jubileuszami naszej noblistki. A Marki mogą się także poszczycić tym, że Maria Skłodowska również tutaj przebywała!

O tej sensacyjnej dla wielu informacji, a także licznych, ciekawych wiadomościach z życia naszej uczonej, usłyszeli zebrani podczas prelekcji na otwarciu wystawy. O życiu słynnej Polki opowiedziała Małgorzata Sobieszczak – Marciniak,  najwybitniejsza w naszym kraju specjalistka zajmująca się działalnością naszej noblistki. W trakcie prezentacji pokazała mapkę z miejscami, gdzie Maria Skłodowska - Curie przebywała. Są tam zaznaczone Marki – we wspomnieniach noblistki pojawia się też informacja, że wielka Polka w dzieciństwie w wakacje bawiła się w mareckim spichlerzu, a jej brat uczył się tam tabliczki mnożenia.

Małgorzata Sobieszczak – Marciniak przez wiele lat kierowała Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie. Jest autorką licznych książek o Marii wydanych w wielu językach. Także prezentowane w mareckim Archiwum wystawy są Jej autorstwa. Obecnie kieruje Towarzystwem Marii Skłodowskiej Curie – w Hołdzie.

Archiwum Miasta Marki

  • fot. 0

 

generowano: 0.0140s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa