facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Pamiętamy!

opubl.:2 sierpnia 2017, godz. 17:02
tagi:Burmistrz, Rada Miasta, Urząd Miasta, kultura

73` rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

„Warszawa powstała! Nareszcie nadszedł dzień, na który w męce i zaciętości czekaliśmy pięć, jakże nieskończenie długich lat. Warszawa walczy! Lud Warszawy jest w tych godzinach ze swym podziemnym wojskiem sercem i dłonią. Nie pierwszy raz Warszawa powstaje. Nigdy jednak wola walki nie była tak powszechna, jak dziś. Robotnicy i inteligenci, kobiety, mężczyźni i młodzież, ludzie wszystkich grup politycznych, wszystkich warstw – to jeden dzisiaj lud – lud Warszawy. Polacy! Powiew historii idzie ulicami i placami Warszawy. Staje się rzecz wielka, której echa pójdą w pokolenia całe. Każdy kto dziś walczy – bierze udział w dziele nieśmiertelnym. Zorza wolności już wschodzi nad stolicą Polski. Alarm powstańczej pobudki wzywa wszystkich do broni. – to fragmenty Biuletynu Informacyjnego opublikowanego 2 sierpnia 1944 roku w stolicy, dzień po wydaniu rozkazu Dowódcy Armii Krajowej generała Tadeusza Komorowskiego – Bora o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego.

Od 1 sierpnia 1944 roku przez 63 dni chwały powstańcy prowadzili walki o wyzwolenie naszej stolicy. Była to największa w Europie zbrojna operacja podziemia niepodległościowego skierowana przeciw Niemcom. Walki powstańcze objęły nie tylko stolicę. Operacje zbrojne organizowano również w okolicznych miejscowościach w celu uniemożliwienia Niemcom sprowadzenia posiłków do walczącej Warszawy. Do powstania stanęły m.in. Legionowo, Chotomów i Marki.”

Tymi słowami o godz. 17.00 1 sierpnia, przywitał zebranych pod pomnikiem, upamiętniającym walki żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu Celków, prowadzący uroczystości Paweł Pniewski asystent Burmistrza Miasta Marki. Uroczystość rozpoczęła się dźwiękami syren alarmowych oraz spontanicznie rozpalonymi racami przez uczestników. Antoni Widomski prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach przypomniał wydarzenia z 1944 r. Dariusz Pietrucha Zastępca Burmistrza Miasta Marki wyraził głęboki podziw dla męstwa, odwagi i wiary powstańców. Obecni kombatanci, przedstawiciele władz miasta, strażacy, harcerze, mieszkańcy mimo wyjątkowego upału, wytrwale i cierpliwie oddali cześć pamięci poległym.

WPZ

  • fot. 0
  • fot. 1
  • fot. 2
  • fot. 3
  • fot. 4
  • fot. 5
  • fot. 6
  • fot. 7
  • fot. 8
  • fot. 8

 

generowano: 0.0141s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa