facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Samorządowcy z Ukrainy szkolili się w Markach

opubl.:9 października 2017, godz. 11:56
tagi:Urząd Miasta

Kilkunastoosobowa delegacja ukraińskich samorządów lokalnych odwiedziła nas, by poznać specyfikę funkcjonowania podstołecznej miejscowości.

Goście z Ukrainy odwiedzili Marki, Warszawę, Katowice, Świętochłowice, Dąbrowę Górniczą i Pawłowice. Podczas spotkań z urzędnikami poszczególnych samorządów zagraniczni goście dyskutowali o różnych aspektach funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Tematem przewodnim wizyty w Markach była komunikacja z mieszkańcami.

Delegację z Ukrainy, której towarzyszyli przedstawiciele fundacji Edukacja dla Demokracji, w imieniu mareckiego magistratu powitał w języku ukraińskim Paweł Pniewski. Następnie zastępca burmistrza Dariusz Pietrucha przedstawił charakterystykę naszego miasta w konteście bliskiego sąsiedztwa ze stolicą, które ma swoje plusy, ale także i minusy.

Najwięcej czasu przeznaczono na spotkanie z naczelnikiem Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Zdrowia - Emilią Oleksiak. Ukraińska delegacja poznała formy współpracy mareckiego ratusza z organizacjami pozarządowymi oraz zasady organizacji wydarzeń współfinansowanych z budżetu miasta. Opowiedzieliśmy także o przygotowaniach do uruchomienia Mareckiego Centrum Aktywności Fabryczna 3. Wiele pytań dotyczyło kanałów komunikacyjnych pomiędzy ratuszem a mieszkańcami. Przedstawiliśmy profile miasta na portalach społecznościowych, zademonstrowaliśmy funkcjonalności strony internetowej www.marki.pl, a także wyjaśniliśmy jak wygląda przygotowanie wydania kwartalnika marki.pl, który powstał w odpowiedzi na uwagi głównie starszych mieszkańców, którzy w formie gazety chcieli otrzymywać informacje z życia miasta i urzędu. Gościom zza wschodniej granicy opowiedzieliśmy również o akcji informacyjnej "Tu mieszkam, tu płacę podatki, tu zyskam nowe inwestycje", która ma zachęcić mieszkańców do odprowadzania podatku dochodowego w swoim miejscu zamieszkania. Dużym zainteresowaniem cieszył się również Marecki Budżet Obywatelski. Ukraińska delegacja zadała wiele pytań na temat tej formy konsultacji z mieszkańcami.

Na zakończenie wizyty w mareckim ratuszu odbyło się spotkanie z pracownikami Wydziału Planowania i Rozwoju, którzy opowiedzieli o uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz o Lokalnym Programie Rewitalizacji.  

Wizyta w Polsce ukraińskich samorządowców z obwodów donieckiego, czerniowieckiego, chmielnickiego, kirowohradzkiego, rówieńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego, wołyńskiego i połtawskiego oraz przedstawiciela Akademii Zarządzania Państwowego przy Prezydencie Ukrainy została sfinansowana w ramach Szwajcarsko-Ukraińskiego Programu Wsparcia Decentralizacji DESPRO.

foto: Anna Kertyczak | FED

  • fot. 0
  • fot. 1
  • fot. 2
  • fot. 3
  • fot. 4
  • fot. 5

 

generowano: 0.0139s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa