facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

100-lecie Parafii pod wezwaniem św. Izydora

opubl.:24 października 2017, godz. 10:23
tagi:Burmistrz, Rada Miasta, Urząd Miasta, kultura, multimedia, nagrania video

Wręczenie pamiątkowych medali, przedstawienie, koncert gospel - to był wyjątkowy dzień.

To był wyjątkowy dzień dla całej społeczności Marek. Obchody 100-lecia parafii rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. Henryka Hosera, arcybiskupa diecezji warszawsko-praskiej. Po jej zakończeniu Dariusz Grajda – członek zarządu, dyrektor handlowy spółki Koleje Mazowieckie, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika - wręczył Parafii odznaczenie samorządowe – Medal Pamiątkowy Pro Masovia.

Ksiądz proboszcz Kazimierz Sztajerwald wręczał medale zasłużonym dla życia Parafii osobistościom. Otrzymały je osoby prywatne oraz instytucje. Z kolei burmistrz Marek Jacek Orych wraz z przewodniczącym Rady Miasta Marki – Michałem Jarochem - na ręce rodziny Pana Jerzego Kalisiaka przekazali akt nadania (pośmiertnie) honorowego tytułu „Zasłużony dla Miasta Marki" wraz ze statuetką.

Po uczcie duchowej parafianie udali się na tradycyjną grochówkę serwowaną przez harcerzy. Po obiedzie rozpoczęło się przedstawienie „Kolacja dla Darczyńcy” w wykonaniu przedstawicieli Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.

"Sztuka powstała na podstawie faktów historycznych nawiązujących do budowy najstarszej mareckiej świątyni" - informuje stowarzyszenie.

Po przedstawieniu wierni udali się do kościoła, aby wysłuchać koncertu. Jego wykonawcy śpiewali dotychczas wspólnie z Mietkiem Krajewskim, Natalią Niemen, występowali w programie „Mam Talent” i 15-tysięczną publicznością, którą zgromadziła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mowa o poznańskim zespole Gospel Joy, które w niedzielne popołudnie zawitał w gościnnych progach parafii. Punktualnie o 16.30 artyści, ubrani w charakterystyczne złoto-czerwone szaty, stanęli przed prezbiterium i rozpoczęli koncert, który trwał niemal okrągłą godziną. Było energetycznie, dynamicznie i radośnie. Artyści nie chcieli, by publiczność była biernym odbiorcą piosenek o tematyce religijnej. Z upływem czasu mieszkańcy Marek coraz bardziej żywiołowo reagowali na występy Gospel Joy. Widzieliśmy, że zarówno młodzi jak i ci, którzy przeżywają jesień życia, klaskali i podrygiwali w rytm muzyki, granej na żywo. 

- To był cudowny koncert. Serdecznie dziękuję proboszczowi Kazimierzowi Sztajerwaldowi za współpracę i otwartość, samorządowi województwa mazowieckiego za wsparcie finansowe – mówi Emilia Oleksiak, naczelnik Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Zdrowia.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Miasta Marki. 

 

 

WPZ

  • fot. 0
  • fot. 1
  • fot. 2
  • fot. 3
  • fot. 4

 

generowano: 0.0137s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa