facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

W "Dwójce" na temat "Dwójki"

opubl.:11 stycznia 2018, godz. 09:04
tagi:Burmistrz, Urząd Miasta, Szkoła Podstawowa Nr 2, inwestycje, edukacja

Burmistrz Jacek Orych przedstawił rodzicom plany dotyczące inwestycji przy Szkolnej.

W środowy wieczór hala w Szkole Podstawowej nr 2 tętniła życiem. Nie dlatego, że tego dnia trwały dodatkowe zajęcia sportowe, ale z powodu spotkania dotyczącego rozbudowy tej placówki. Na zaproszenie Rady Rodziców przybyło niemal sto osób, które były zainteresowane planem kompleksowych inwestycji w „Dwójce”. Przypomnijmy – już teraz szkoła przy Szkolnej pęka w szwach. Obrazowo przedstawiła to dyrektor Katarzyna Łempicka.

- Obecnie dysponujemy 14 salami lekcyjnymi i dwiema  małymi do nauki języków. Mamy 27 klas, w których uczy się prawie 600 uczniów. W kolejnym roku szkolnym prawdopodobnie dojdzie nam pięć klas (żadna nie odejdzie z powodu wydłużenia nauki z sześciu do ośmiu lat). W następnym roku szkolnym – kolejne pięć, a odejdą tylko trzy – szacowała Katarzyna Łempicka.

Burmistrz Jacek Orych najpierw przedstawił sytuację demograficzną naszego miasta. Podkreślił, że błyskawicznie przybywa w nim mieszkańców, tymczasem przez wiele lat nie rozbudowywano bazy edukacyjnej. W tej kadencji samorząd stara się to poprawić. Pierwszym krokiem była rozbudowa placówki przy Okólnej. We wrześniu zostały oddane nowy blok edukacyjny i hala widowiskowo-sportowa.

- Przygotowujemy kolejne inwestycje. Ogłosiliśmy przetarg na rozbudowę przedszkola przy Dużej oraz budowę nowej szkoły przy Wspólnej. W tym miesiącu zamierzamy ogłosić kolejny przetarg – właśnie dotyczący „Dwójki”. Tak naprawdę nie będzie to modernizacja, w praktyce powstanie tu nowa szkoła – podkreślał Jacek Orych.

Przetarg będzie realizowany w formule „zaprojektuj i zbuduj”. To znaczy, że wybrana w przetargu firma na podstawie gotowej koncepcji, przygotowuje projekt budowlany, uzyska pozwolenia, a następnie zrealizuje roboty.

- Zebraliśmy dużo doświadczeń przy rozbudowie „Jedynki”. Wykorzystamy je, by prace jak najmniej wpływały na funkcjonowanie szkoły – podkreślał burmistrz.

W planach są m.in. wybudowanie nowej części edukacyjnej, wyburzenie starej hali i budowa nowej, budowa nowego bloku żywieniowego. Po zmianach w koncepcji udało się tak zaplanować inwestycję, by pozostały oba boiska. Jedno z nich zostanie przykryte balonem i będzie mogło być wykorzystywane także w okresie zimowym.

- Obecnie powierzchnia zabudowy szkoły wynosi 3,5 tys mkw. Po zakończeniu inwestycji wrośnie do 7,5 tys. mkw. Teraz mamy 14-16 sal lekcyjnych, po rozbudowie 27. Szkoła będzie w pełni przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych – pojawią się  w niej windy. Będzie też energooszczędna – zastosujemy panele fotowoltaiczne – opowiadał Jacek Orych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wykonawca szkoły powinien być znany w lutym. Oczywiście mogą zdarzyć się komplikacje – brak ofert, zbyt wysokie oferty wobec kosztorysu, protesty wykonawców. Plan jest taki, by wszelkie prace zakończyły się  na przełomie 2019/2020 r. Przy czym nowy blok edukacyjny powinien działać od września 2019 r.

Na czas robót przy Szkolnej klasy nauczania początkowego będą pobierały nauki w nowej filii przy ul. Okólnej. Powstanie tam nowoczesny obiekt w technologii modułowej, zapewniający wysokie standardy edukacyjne. Po zakończeniu prac wszystkie dzieci będą uczyły się przy Szkolnej, a filia przy Okólnej zamieni się w miejskie przedszkole.

- Serdecznie dziękuję za liczne przybycie i pytania. Dziękuję też Radzie Rodziców za zaproszenie, a dyrekcji „Dwójki” za organizację spotkania. Liczę na Państwa współpracę. Będzie potrzebna, bo zadanie nie jest łatwe – napisał wieczorem na FB Jacek Orych.

W trakcie spotkania burmistrz zaapelował jeszcze o jedną ważną sprawę.

- Szanowni Państwo, meldujcie się w Markach. Dzięki temu gmina ma udział w płaconym przez Was podatki PIT, Was to nic nie kosztuje. Co roku od każdej zameldowanej osoby wpływa do budżetu miasta około tysiąca złotych. Szacujemy, że nie robi tego 10-15 tys. osób. Te pieniądze są potrzebne po to, by w jak najlepszych warunkach edukować Wasze dzieci – tłumaczy Jacek Orych.

TM

  • fot. 0
  • fot. 1
  • fot. 2

 

generowano: 0.0070s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa