facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

W sprawie hałasu z S8

opubl.:14 lutego 2018, godz. 14:04
tagi:Burmistrz, Urząd Miasta, Obwodnica Marek, Hałas z S8

Publikujemy dla Państwa propozycję wzoru pisma do GDDKiA z wnioskiem o przeprowadzanie badań natężenia hałasu.

W ubiegłym tygodniu w Zielonce odbyło się pełne emocji spotkanie. Tematem był hałas dobiegający z niedawno oddanej do użytku obwodnicy Marek. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (zleceniodawcy prac obwodnicowych) oraz samorządowcy. Marki były reprezentowane m.in. przez burmistrza Jacka Orycha, przewodniczącego Rady Miasta Michała Jarocha oraz radnych.

 Część uczestników daremnie spodziewała się ze strony GDDKiA deklaracji uzupełnienia ochrony akustycznej poprzez wybudowanie bądź podwyższenie ekranów akustycznych. Takie słowa niestety nie padły. GDDKiA zadeklarowała natomiast przyśpieszenie badań akustycznych na pierwszym odcinku obwodnicy – od Kosynierów/Szpitalnej do rzeki Długiej. Według drogowców, dopiero na podstawie tego badania mogą zostać podjęte decyzje na temat zastosowania środków zaradczych – o ile oczywiście obowiązujące normy hałasu będą przekroczone.

- Wskażmy GDDKiA te miejsca, w których normy hałasu mogą być przekroczone. Prawdopodobnie będzie tak w okolicach Szpitalnej, Ząbkowskiej, wschodniej części ulicy Szkolnej i Lisa Kuli. Dlatego dla osób, które borykają się z hałasem dobiegającym z obwodnicy, przygotowaliśmy propozycję wzóru pisma do GDDKiA z wnioskiem o przeprowadzenie pomiaru. Zapraszamy do wypełnienia tego dokumentu, a następnie wysłania go listem poleconym do warszawskiego oddziału GDDKiA – apeluje burmistrz Jacek Orych.

Marki są w awangardzie starań o uzupełnienie ochrony akustycznej. Już we wrześniu 2013 r. mieszkańcy protestowali przeciw zredukowaniu długości i wysokości ekranów. W ciągu dwóch tygodni społecznicy zebrali ponad 600 podpisów o wybudowanie 8-metrowych ekranów wzdłuż północno-zachodniej jezdni obwodnicy. Wniosek nie został przez władze uwzględniony.

- Gdyby został, nie mielibyśmy dziś problemu z hałasem w południowo-wschodniej części naszego miasta – dodaje Michał Jaroch.

W 2015 i 2018 r. Rada Miasta Marki dwukrotnie przyjmowała stanowisko: w sprawie zwiększenia ochrony akustycznej, a także jak najszybszego przeprowadzenia badań akustycznych. Również burmistrz Jacek Orych wystosował pisma propozycją dofinansowania lub sfinansowania budowy brakujących ekranów. Nie otrzymaliśmy pozytywnej odpowiedzi. W 2017 r. mieszkańcy zorganizowali nietypowy protest tzw. żywy ekran, czyli ustawili się w miejscu, gdzie w bardzo bliskiej odległości znajdują się domy, a nie ma żadnych osłon.

- Cieszę się, że samorządy Marek, Zielonki, Kobyłki, Radzymina i Wołomina mówią jednym głosem w tej sprawie. Podobne stanowisko zapewne zajmie powiat wołomiński. Razem będziemy dysponować większą siłą nacisku – dodaje Jacek Orych.

Poniżej zamieszczamy wzór pisma do GDDKiA (w wersji word). Można je ściągnąć, wypełnić i wysłać do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (oddział w Warszawie, ul. Mińska 25). Uwaga! Z deklaracji GDDKiA wynika, że jeśli zgłoszeń będzie bardzo dużo, do badania zostaną wybrane reprezentatywne lokalizacje.

Wzór pisma POBIERZ

TM

  • fot. 0

 

generowano: 0.0161s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa