facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

154 kursy zamiast 129

opubl.:13 kwietnia 2018, godz. 15:37
tagi:komunikacja

Od poniedziałku zmienia się rozkład jazdy autobusów 140, 340 i 738.

Od poniedziałku, 16 kwietnia, wchodzą w życie zmiany zaproponowane przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM), których celem jest zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego w Markach. Stanie się tak za sprawą zwiększenia całkowitej liczby kursów linii poruszających się przez nasze miasto. Zmiany dotyczą autobusów o oznaczeniach 140, 340 oraz 738. Policzyliśmy, że w poprzednim rozkładzie jazdy Marki były obsługiwane przez 129 kursów. Od poniedziałku ta liczba urośnie do 154. Nie wliczamy do tej puli linii o oznaczeniu L (ostatnio tę ofertę wzbogaciliśmy o L33, L43 oraz L44).

Od poniedziałku codziennie będziemy mieć 54 kursy linii 340, poprzednio było ich 34. W przypadku linii 738 liczba zwiększy się z 34 do 51. Spadnie natomiast częstotliwość linii 140 (z 61 do 49), o czym piszemy dalej.

Poprawią się także odstępy czasowe między autobusami podjeżdżającymi na przystanki. Według ZTM, unikniemy sytuacji, gdy pojazd podjeżdża jeden za drugim, a potem następuje długa przerwa. Od poniedziałku od przystanku Struga do Pustelnika autobus będzie podjeżdżał co 10 minut w godzinach szczytu, od Pustelnika w stronę Warszawy - co 5 minut. Podobnie będzie z Dworca Wileńskiego (wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu pierwszego/ostatniego przystanku linii 340). Stąd również autobusy do Marek będą odjeżdżać co 5 minut w godzinach szczytu.

Spore kontrowersje wywołała kwestia częstotliwości kursowania linii 140 z pętli na terenie Czarnej Strugi. Dla przykładu, obecnie między godziną 5 a 10 rano autobus 140 odjeżdżał 16 razy, od poniedziałku również 16 razy. W tym czasie pięciokrotnie również podjedzie niedawno uruchomiona linia L33, którą można dojechać do Alei Piłsudskiego i przesiąść się do częściej kursujących linii 340 i 738. Między godzinami 15-18 obecnie odjeżdża 15 „sto czterdziestek”, od poniedziałku 12. Ale - jak w porannym szczycie - uzupełnią ją trzy kursy linii L33, które nie nakładają się na odjazdy linii 140.

Dysponujemy też danymi dotyczącymi frekwencji w autobusach z Czarnej Strugi. Przeprowadził je na początku kwietnia tego roku ZTM. W godzinach porannego szczytu - na odcinku od pętli do Alei Piłsudskiego - każdy autobus z Czarnej Strugi przewozi od 20-40 pasażerów. Po porannym szczycie liczba użytkowników taboru miejskiego zmniejsza się i zamyka w przedziale od 4 do 17 osób. Tymczasem z jednego autobusu może jednorazowo korzystać 170 osób.

Obecnie - na czas remontu Alei Piłsudskiego - z pętli na Czarnej Strudze korzysta również linia nocna N61. Rozmawiamy z ZTM, by to miejsce stało się docelowe.

Zwiększenie całkowitej liczby kursów udało się przeprowadzić mimo wewnętrznych ograniczeń ZTM - braku dodatkowych autobusów oraz kierowców. Będziemy jednak pilnie przyglądać się wprowadzonym zmianom, by w razie potrzeby negocjować z ZTM ewentualną korektę rozkładu jazdy. Prosimy też wziąć pod uwagę, że obecnie trwający remont Alei Piłsudskiego może oddziaływać na płynność przejazdu autobusów. Na szczęście, inaczej niż 8 lat temu, Marki mogą się cieszyć z obwodnicy, która uwolniła miasto od ruchu tranzytowego, a klienci komunikacji miejskiej - z korzyści wynikających z wprowadzenia pierwszej strefy biletowej.

 

TM, AT

  • fot. 0

 

generowano: 0.0066s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa