facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Szpital Ratownika Cegiełki

opubl.:5 czerwca 2018, godz. 14:33
tagi:edukacja, zdrowie

Ruszył pilotażowy program nauki przez zabawę.

W czasach, gdy wokół nas wielki pośpiech i zobojętnienie na cierpienie drugiego człowieka, z odsieczą przychodzą nam dzieci i nastolatkowie. Jak donoszą media, to właśnie oni coraz częściej stają się bohaterami ratując życie swoich bliskich, znajomych, a nawet całkowicie im obcych ludzi. To często dzięki nim osoby, które znalazły się w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia czy też zagrożenia życia, otrzymują wyczekiwaną pomoc i wracają do zdrowia po skutecznych działaniach małych bohaterów.

Wychodząc naprzeciw społecznej znieczulicy i działając w myśl starego powiedzenia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” burmistrz Jacek Orych w 2017 r. zainicjował działania, mające na celu aktywizację najmłodszych mieszkańców naszego miasta do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań w obliczu wyzwań stawianych nam wszystkim przez codzienność. Tak właśnie powstał pilotażowy program nauki przez zabawę, który otrzymał nazwę „Szpital Ratownika Cegiełki”. To kontynuacja działań burmistrza w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta, które rozpoczęły się już w roku 2015 od wdrożenia projektu powszechnego dostępu do defibrylacji. Dzięki temu na terenie miasta zostało zainstalowanych 8 sztuk automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED). Urządzenia te, wraz z zestawami treningowymi, trafiły do mareckich szkół, a także do mareckiego Komisariatu Policji i Urzędu Miasta.

Burmistrz oraz Rada Miasta zabezpieczyli w budżecie na 2018 r. niezbędne środki na realizację programu, którym w pierwszym roku jego funkcjonowania zostały objęte dzieci z publicznych przedszkoli oraz uczniowie klas 1-3 mareckich szkół podstawowych. W sumie grupa docelowa, która bierze udział w programie, to ponad 1600 dzieci i 100 nauczycieli.

Główne cele programu to przede wszystkim:

  • przeciwdziałanie zjawisku znieczulicy społecznej;
  • wpojenie dzieciom właściwych zachowań w obliczu wypadków lub sytuacji potencjalnie niebezpiecznych;
  • wypracowanie odpowiednich reakcji w sytuacji zagrożenia;
  • numery alarmowe jako podstawa bezpieczeństwa;
  • nauczenie dzieci poprzez zabawę zasad bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy;
  • zmniejszenie u dzieci uczucia lęku przed szpitalem i lekarzem;
  • profilaktyka w zakresie używek.

Pilotażowy program „Szpital Ratownika Cegiełki” potrwa do października 2018 r., a jego zwieńczeniem będzie wielki finał połączony z działaniami w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji.

Zapraszamy do polubienia strony projektu na Facebooku

Maciej Krajewski

  • fot. 0
  • fot. 1
  • fot. 2

 

generowano: 0.0141s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa