facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Przekroczenie norm hałasu - potwierdzone

opubl.:6 sierpnia 2018, godz. 09:00
tagi:Hałas z S8, Obwodnica Marek

Mamy wyniki obwodnicowych badań zleconych przez miasto.

W grudniu Marki odetchnęły pełną piersią - ruszyła obwodnica Marek. Jedynym negatywem tej inwestycji (nie licząc przedłużającego się remontu Alei Piłsudskiego) jest emisja hałasu dobiegającego z ekspresowej trasy. Skarżą się na to nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale również Zielonki, Kobyłki i Radzymina. Jedyną szansą na poprawę ochrony akustycznej (zredukowanej w 2013 r.) jest wykazanie przekroczenia norm hałasu. Burmistrz Jacek Orych zobowiązał się do realizacji specjalistycznych badań. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy ich wyniki od wykonawcy - świdnickiej firmy Baasa Acoustics.

Na prośbę mieszkańców badania wykonano w pięciu punktach pomiarowych. W dwóch z nich doszło do przekroczenia nocnych norm hałasu. Przy ul. Szpitalnej hałas był wyższy o 5,2 decybela (wynik 61,2 db przy normie 56 db) , a przy Curie Skłodowskiej - o 3,3 decybela. W dwóch punktach - przy ul. Ząbkowskiej i Szkolnej - zabrało zaledwie 0,3 i 0,4 decybela do przekroczenia krajowych norm.

- Wyniki naszego pomiaru przekażemy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mamy nadzieję, że będą jednym z dowodów na konieczność istotnego wzmocnienia ochrony naszych mieszkańców - podkreśla Jacek Orych.

GDDKiA, niezależnie od miasta, zleciła własne badania hałasu, w większej liczbie punktów w Markach. Na razie nie są znane ich wyniki. Wykonawca tej analizy - również firma Baasa Acoustics - ma przedstawić drogowcom propozycję rozwiązania problemu hałasu.

Starania mieszkańców Marek oraz samorządu o zwiększenie ochrony akustycznej sięgają września 2013 r. Wówczas, mimo protestów, zapadła decyzja o zredukowaniu ochrony akustycznej w terenie zurbanizowanym. Natychmiastowa petycja mieszkańców Marek o poprawę projektowanych rozwiązań nie została uwzględniona. Podobnie było z apelami Rady Miasta oraz propozycją finansowego udziału naszego samorządu w zwiększeniu ochrony akustycznej przedstawioną ministerstwu infrastruktury przez burmistrza Orycha. W tym roku GDDKiA przyśpieszyła termin realizacji badań na terenie naszego miasta.

TM

  • fot. 0

 

generowano: 0.0138s

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa