bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2023, godz. 12:00
Skwer Pamięci Narodowej

Zapraszamy na wspólne obchody, oddamy hołd ofiarom i Obrońcom Ojczyzny

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i wkrótce sowietów, którzy 17 września zaatakowali Polskę. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną (Blitzkrieg), której celem miało być  przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Strona niemiecka przystępując do wojny z Polską wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400). Przewaga niemiecka na głównych kierunkach uderzeń była jeszcze większa.

Kampania rozpoczęta we wrześniu 1939 r. zakończyła się dla Polski klęską. Samotnie walczące z niemiecką i sowiecką potęgą wojska polskie nie mogły liczyć w niej na zwycięstwo. Straty po stronie polskiej wynosiły ok. 200 tys. osób, w tym 70 tys. poległych. Kolejne dni inwazji sowieckiej przyniosły ogromne ofiary po stronie polskiej.

1 września o godz.12.00 spotkajmy się pod tablicami na Skwerze Pamięci Narodowej, by oddać hołd ofiarom wojny i Obrońcom Ojczyzny.

Zapraszamy.

WPZ
#Miasto #Kultura

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry