bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Zastrzeganie dokumentów i kart

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.
 

Kradzież dowodu osobistego w Polsce

W przypadku utraty dokumentu w wyniku kradzieży, należy zawiadomić o tym policję. Nie odkładaj tego na później, bo czas działa na twoją niekorzyść. Każda jednostka organizacyjna Policji ma obowiązek przyjąć zgłoszenie. W przypadkach, gdy istnieje pewność, że doszło do kradzieży dokumentów, najlepiej udać się do najbliższego komisariatu Policji, właściwego terytorialnie ze względu na miejsce kradzieży lub właściwego ze względu na miejsce, w którym zorientowaliśmy się, że dokumenty zostały utracone. Warto jednak pamiętać, że zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego na policję nie jest równoznaczne z ich zastrzeżeniem. Zgodnie z art. 42 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy (wójt, burmistrz). Organ gminy wyda zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu. Dowód osobisty można także zastrzec w banku lub online przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

W razie odnalezienia dowodu osobistego zgłoszonego, jako utracony, należy również niezwłocznie o tym fakcie powiadomić organ gminy, w którym złożono wniosek o wydanie nowego dowodu. W przypadku, gdy został już wydany nowy dowód, a zaginiony lub utracony odnajdzie się, należy jak najszybciej zwrócić ten, który został znaleziony, zachowując nowy.
 

Kradzież paszportu za granicą

Kradzież dokumentów za granicą jest bardzo stresująca i również wymaga zgłoszenia odpowiednim organom – zarówno w kraju aktualnego pobytu, jak i w Polsce. Należy to zrobić niezwłocznie.

Na początek warto zalogować się na portal BIK i zastrzec dokumenty. Dzięki temu przestaną być one ważne. I w tym przypadku należy ten fakt zgłosić policji.

Konieczne jest również udanie się do polskiego konsulatu. Adres najbliższej placówki można sprawdzić m.in. na rządowej stronie internetowej. To konieczne do otrzymania tymczasowych dokumentów, bez których nie jest możliwy powrót do kraju. Należy pamiętać, że brak polskiego konsulatu w danym państwie nie jest przeszkodą. Pomoc można otrzymać w placówce dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej.
 

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą dokumentów?

  • trzymać dokumenty w zapinanej kieszeni
  • trzymać dokumenty blisko ciała (np. w kieszeni spodni lub wewnętrznej kieszeni kurtki)
  • nie zostawiać toreb i plecaków bez opieki nawet na chwilę
  • w zatłoczonych miejscach nieść plecak lub torebkę przed sobą
  • nie nosić wszystkich dokumentów przy sobie

Więcej informacji na temat skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości znajdziemy na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

Materiały:

System Dokumenty Zastrzeżone - strona internetowa
 

System Zastrzegania Kart +48 828 828 828

System uruchomiony 1 stycznia 2014 r. przez Związek Banków Polskich. To narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych.

Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:  (+48) 828 828 828 , by zastrzec kartę.

Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę.

Szczegółowe informacje na stronie: zastrzegam.pl

Materiały:

System zastrzegania kart - strona internetowa

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry