bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

System odpadowy

W sierpniu 2020 r. zmieniliśmy system rozliczeń za śmieci. Do połowy ubiegłego roku obowiązywały opłaty „od osoby”. I pewnie byłoby tak dalej, gdyby nie duża grupa nieuczciwych. Do systemu śmieciowego zgłoszonych jest 35 tys. osób, tymczasem w Markach mieszka 40-45 tys. osób. A to oznacza, że uczciwi i budżet miasta płacą za tych, którzy - mimo działań kontrolnych - unikają lub zaniżają wysokość opłat za odpady.

W tej sytuacji miasto przeszło na system „od zużycia wody”, który zdaniem samorządowców z innych miejscowości (które już wdrożyły to rozwiązanie) zmusza do płacenia dotychczasowych „gapowiczów”. Niech każdy płaci po prostu za siebie…

-------------------

26 lutego 2024 roku mija termin składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W tym celu uruchomiliśmy dla Państwa trzy elementy ułatwiające ich wypełnianie, składanie deklaracji oraz obliczanie opłaty:

 1. KALKULATOR służący do obliczania opłaty za odpady,
 2. DEKLARACJE na ePUAP (złóż deklarację bez wychodzenia z domu),
 3. Interaktywne formularze deklaracji, dzięki którym w prosty sposób wypełnicie Państwo deklarację odpadową, formularz również pomoże obliczyć wysokość opłaty.

Deklarację wypełnioną poprzez interaktywny formularz można pobrać jako PDF, podpisać elektronicznie i przesłać poprzez ePUAP. Można ją również wydrukować, podpisać własnoręcznie i przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do Wydziału Podatków i Opłat (ul. Lisa Kuli 3A).

Właściciele nieruchomości, w której zamieszkują mieszkańcy, składają właściwą deklarację:

 • w Wydziale Podatków i Opłat Urzędu Miasta Marki przy ul. L. Lisa Kuli 3A, 05-270 Marki,
 • w Urzędzie Miasta Marki -  kancelaria przy al. Marsz. J. Piłsudskiego 95, 05-270 Marki,
 • za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w sposób zapewniający bezpieczeństwo, wiarygodność i niezaprzeczalność danych w niej zawartych oraz w sposób zapewniający ich ochronę przed nieuprawnionym dostępem, poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Marki, znajdującą się na platformie ePUAP.

Zachęcamy jednak do korzystania z możliwości składania deklaracji bez wychodzenia z domu poprzez stronę https://marki.epuap.online/.

Vademecum śmieciowe 

 • opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych obliczana jest na podstawie zużycia wody na danej nieruchomości w 2023 roku,
 • systemem zostają objęte nieruchomości niepodłączone do sieci wodociągowej i nieposiadające wodomierza głównego, ale wyposażone w urządzenie pomiarowe zainstalowane na własne ujęcie wody – zdalnie odczytywane przez Wodociąg Marecki Sp. z o.o. – w celu rozliczania ilości ścieków odprowadzanych do kanalizacji sanitarnej,
 • obowiązują cztery wzory deklaracji: DOK-1, DOK-1R, DOK-2, DOK-2R,
 • stawka opłaty: 11,22 zł/m sześc. zużytej wody na nieruchomości,
 • aktualna, maksymalna wysokość opłaty: 175,48 zł,
 • zwolnienie kompostownikowe: 2,12% (dla nieruchomości jednorodzinnych kompostujących bioodpady w przydomowych kompostownikach)

Pełen pakiet informacji znajduje się na miejskiej stronie  czyste.marki.pl

zdjecie

Aktualności

123......11 następna strona

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry