bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Więcej ekranów wzdłuż obwodnicy

Na przełomie stycznia i lutego powinny rozpocząć się pierwsze prace budowlane

Wieloletnie starania mieszkańców i władz naszego miasta o wzmocnienie ochrony akustycznej przyniosą wreszcie dostrzegalny i... słyszalny efekt. Do mareckiego ratusza wpłynęła informacja o rozpoczęciu wdrażania czasowej organizacji ruchu na obwodnicy Marek. Ma to związek z budową i podniesieniem wysokości ekranów od węzła Marki do rejonu ulicy Pustelnickiej w Zielonce. Wdrażanie czasowej organizacji ruchu rozpocznie się 24 stycznia. Jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą, na przełomie stycznia i lutego zobaczymy ekipy budowlane przy pracach nad wzmocnieniem ochrony akustycznej.

Przetarg na wykonanie robót w systemie „zaprojektuj i zbuduj” wygrało konsorcjum firm Eljako z Legionowa oraz Ekopres z Warszawy. Umowa z GDDKiA została podpisana w lutym ubiegłego roku. 2021 r. był poświęcony sprawom projektowym i formalnym. W tym roku będą wykonywane prace budowlane. I tu ważna wiadomość dla mieszkańców. Żeby było ciszej, przez jakiś czas będzie głośniej. Oprócz budowy nowych ekranów zadaniem wykonawcy jest podwyższenie istniejących. Jednak konsorcjanci najpierw muszą je zdemontować, a dopiero potem osadzić nowe, wyższe. To wszystko będzie się działo przy normalnym ruchu na obwodnicy. Jak wynika z deklaracji wykonawcy, jest duża szansa, że całość prac zakończy się w tegoroczne wakacje.

W 2013 r., jeszcze przed wyłonieniem wykonawcy obwodnicy, sygnalizowaliśmy, że projektowana ochrona akustyczna jest niewystarczająca. Udowodniły to później badania, zrealizowane po oddaniu trasy do ruchu. GDDKiA przeprowadziła je w 30 punktach m.in. wskazanych przez mieszkańców Marek. Przekroczenie norm dziennych wykazano w czterech punktach, natomiast nocnych – aż w 22 punktach. Dlatego trzeba jak najszybciej poprawić klimat akustyczny przy obwodnicy – podkreśla burmistrz Jacek Orych.

Wykonawca robót dobuduje lub podwyższy ekrany na odcinku ok. 3,4 km. Osłonięte zostanie m.in. odkryte osiedle Szpitalna. Niestety, w ramach obecnego postępowania nie jest przewidziana budowa ekranu na wysokości ulicy Szkolnej. Wskazała na ten problem Rada Miasta Marki, która w kwietniu ubiegłego roku przyjęła stanowisko w sprawie ograniczenia hałasu z obwodnicy Marek.

Nie zrezygnujemy ze starań o budowę ekranów na wysokości ulicy Szkolnej. Dobrą okazją będzie rozpoczęcie prac związanych z projektowaniem i budową Wschodniej Obwodnicy Warszawy, która ma włączać w obwodnicę Marek właśnie na tej wysokości – dodaje Jarosław Jaździk, radny Marek.

 

TM
14 stycznia 2022, godz. 10:00
#Miasto #Inwestycje #Obwodnica Marek

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry