bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Marki pamiętają!

Relacja z obchodów "Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką".

Mareckie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 przy pamiątkowej tablicy poświęconej rodzinie Banaszków, zamordowanych za ratowanie Żydów podczas okupacji. Po odśpiewaniu hymnu Jacek Orych - Burmistrz Miasta Marki przywitał zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się kombatanci, delegacje uczniowskie z mareckich szkół i mieszkańcy.

W przemówieniu burmistrz Jacek Orych przypomniał, że Marki znalazły się na szlaku „Zawołanych po imieniu” w 2020 r., kiedy została upamiętniona rodzina Banaszków. Mówił o heroizmie wielu Polaków  w czasie wojny, którzy zapłacili za bohaterstwo życiem. Nawiązał do trudnej sytuacji naszych sąsiadów, którzy zostali napadnięci i podobnie jak wtedy Żydzi, tak teraz oni, potrzebują naszej pomocy i życzliwości. Sylwetkę rodziny Banaszków przybliżył regionalista Zbigniew Paciorek, podkreślając, że wielu markowian angażowało się w pomoc Żydom. Modlitwę za zmarłych odmówił proboszcz parafii pw. św. Izydora - ksiądz Kazimierz Sztajerwald. Wartę honorową przy tablicy pełnili harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Wieńce pod tablicą złożyły delegacje szkół, członkowie stowarzyszenia Marki – Pustelnik - Struga oraz wspólnie przedstawiciele władz naszego miasta i kombatanci: burmistrz Jacek Orych, zastępca burmistrza Paweł Pniewski, radna Anna Chojecka oraz kombatanci kapitan Michał Babiuch i major Jerzy Zybert.

Następnie zebrani przeszli na skwer Żołnierzy Wyklętych, gdzie wystawę o obozach w Treblince i wystawę „Byliśmy sąsiadami. Historia mniejszości żydowskiej w Markach” otworzyli burmistrz Jacek Orych wraz z kombatantami kapitanem Michałem Babiuchem i majorem Jerzym Zybertem.

O wystawie opowiedział zastępca burmistrza Paweł Pniewski - jej pomysłodawca, który podziękował Antoniemu Widomskiemu za pomoc przy jej realizacji. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest ofiarom niemieckiego nazistowskiego Obozu Zagłady i Obozu Pracy w Treblince, a druga społeczności żydowskiej zamieszkującej gminę Marki, w tym Polakom niosącym pomoc Żydom.

Za udział w uroczystościach przybyłym podziękował burmistrz Jacek Orych.

Zapraszamy do oglądania wystawy.

Relacja TVP3

WPZ
24 marca 2022, godz. 13:42
#Miasto #Edukacja

zdjecie
fot. 2
fot. 3
fot. 6
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 23
fot. 24

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry