bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

100 urodziny Szkoły Podstawowej nr 5.

Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Mazowieckiego i władz naszego miasta.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, czyli wczoraj, dziś i jutro - jak z nich czerpać? SP 5 w Markach to 100 lat historii i tradycji. To miejsce szczególne, w którym zdobywało wiedzę wiele pokoleń mieszkańców Marek. Obecnie to nowoczesna szkoła z dużymi możliwościami, miejsce edukacji dzieci i młodzieży na miarę XXI wieku.

3 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Markach miała miejsce wyjątkowa uroczystość zakończenia obchodów Jubileuszu 100-lecia istnienia placówki. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Mazowieckiego, władz Powiatu Wołomińskiego, władze Miasta Marki, byli dyrektorzy i pracownicy, absolwenci, osoby wspierające szkołę. Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Elżbieta Piszcz mówiła, że „historia Szkoły, tak jak historia naszej ojczyzny miała różne okresy – czasy rozwoju i radości, jak też trudności i zawirowań”. Podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły. Cytując Prymasa Tysiąclecia Patrona Szkoły zwróciła się do uczniów: „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. (…) Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”.

Po dziękczynnej mszy świętej rozpoczeła się akademia. Sala gimnastyczna zapełniła się Gośćmi. I zaczęło się... od podziękowań, życzeń, dyplomów i pamiątkowych medali wydanych przez Szkołę z okazji jubileuszu, a potem wzruszające przedstawienie, mówiące o historii naszej Stulatki pt.: „Blisko domu. Blisko serca. Sto lat Szkoły Podstawowej w Markach. Recytacje i śpiewy, polonez tańczony w historycznych strojach, wszystko w wykonaniu Uczniów, Nauczycieli, Absolwentów.

Po uroczystości był czas na oglądanie kronik, wystaw, archiwalnych zdjęć, spotkania z dawnymi nauczyciela, absolwentami, koleżankami i kolegami. Pani Elżbieta Suchecka - autorka pierwszej publikacji o szkole pt.: „100 lat naszej szkoły - Dzieje Szkoły Podstawowej w Markach Strudze 1921-2021” podpisywała swoją książkę, która jest uwieńczeniem wieloletniej pracy archiwalnej.

Sto lat Szkoły Podstawowej nr 5 w Markach przechodzi już do historii. Jej przyszłość zależy od nas i następnych pokoleń. Wiemy, że jest bliska naszym sercom, bo to Nasza Szkoła - to My. Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas i uświetnienie swoją obecnością tej niezwykłej uroczystości.

 

SP5/WPZ
9 czerwca 2022, godz. 11:33
#Miasto #Edukacja #Zespół Szkół Nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 7
fot. 8
fot. 9

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry